بازدید اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر از برنامه‌های عمرانی غرب کشور ۵ تا ۸ مهر ماه ۲۵۳۵ شاهنشاهی

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
برنامه عمرانی پنجم ۱۳۵۲ - ۱۳۵۶ درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

قوانین برنامه‌های عمرانی کشور مصوب مجلس شورای ملی

برنامه عمرانی ششم/سال ۲۵۳۷ شاهنشاهی

بازدید اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر از برنامه‌های عمرانی غرب کشور ۵ تا ۸ مهر ماه ۲۵۳۵ شاهنشاهی ۵ مهر ماه ۲۵۳۵

ورود آریامهر شاهنشاه ایران به همدان

۵ مهر ماه ۲۵۳۵ سفر چند روزه شاهنشاه آریامهر به غرب کشور پیش از نیمروز با ورود معظم‌له به شهر همدان آغاز شد. شاهنشاه آریامهر در ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه با هواپیما به همدان تشریف‌فرما شدند. استاندار و فرمانده لشگر، نمایندگان استان همدان در مجلسین، دانشگاهیان، فرهنگیان، قضات، اعضای شوراهای داوری و خانه‌های انصاف، نمایندگان کارگران و کشاورزان به پیشباز آٰریامهر آمده بودند. شاهنشاه آریامهر در میان ابراز شور و هیجان بی مانند مردم از فرودگاه رهسپار میدان بابا طاهر و آرامگاه شاعر و عارف بزرگ ایرانی بابا طاهر شدند. پس از بازدید از این میدان که یکی از بزرگترین و دلبازترین میدان‌ها در ایران است، به مجتمع مسکونی بانک رهنی رفتند. مجتمع آپارتمانی بانک رهنی که در دو سوی بلوار زاهدی بنا گردیده است، در برگیرنده ۵۲۰ آپارتمان پنج اتاقه به فرم آپارتمان‌های چهار اشکوبه برای مردم همدان ساخته شده است. همدان از شهرهایی است که برنامه خانه‌سازی در آن بسیار گسترده انجام یافته است و به ویژه برای کسانی خانه سازی شده است که در کنار بناهای تاریخی خانه داشته‌اند. شاهنشاه آریامهر پس از بازدید از این مجتمع مسکونی از آرامگاه بوعلی سینا دیدن فرمودند. آرامگاه بوعلی سینا سال پیش به دست شاهنشاه آریامهر گشایش یافت. آرامگاه دارای کتابخانه باشکوهی است که در آن ۵ هزار و ۲۰۰ جلد کتاب وجود دارد.

شاهنشاه پس از نیمروز از همدان و نقاط پیرامون آن از چند مرکز دیدن می‌فرمایند و فردا تأسیسات اسدآباد را بازدید خواهند فرمود.

بازدید شاهنشاه آریامهر از پایگاه هوایی شاهرخی

۵ مهر ماه ۲۵۳۵ شاهنشاه آریامهر پس از نیمروز از بخش‌های تیپ ۳ زرهی وابسته به لشگر ۱۶ قزوین بازدید فرمودند. هنگام ورود شاهنشاه آریامهر به پادگان تیمسار سرلشگر قاسمی قره فرمانده لشگر ۱۶ قزوین به پیشباز اعلیحضرت آمد و سپس از بخش‌های این تیپ چون کلاس‌های آموزشی و خوابگاه‌های سربازان و همچنین از عملیات ورزشی جودو، کاراته و کشتی کچ دیدن فرمودند. در پایان این بازدیدها که ۴۵ دقیقه به درازا کشید، احساسات پرشوری از سوی کودکان و خانواده‌های افسران که در پهنه پادگان گرد آمده بودند ابراز شد. شاهنشاه آریامهر در پایان بازدیدشان از آرامگاه ابن سینا به استانداری همدان، محل اقامت اختصاصی، تشریف فرما شدند. در برابر ورودی کاخ علما و روحانیون به پیشباز همایونی آمدند. یکی از علما ورود شاهنشاه آریامهر را به همدان خوش آمد گفت و آن را نماد نیکی و افزونی خواند و چامه‌ای را که برای تشریف‌فرمایی شاهنشاه سروده بود خواند. شاهنشاه از آقایان علما و روحانیون درباره وضع مساجد و تکیه‌ها در شهر و روستاهای پیرامون همدان پرسیدند، به آگاهی همایونی رسید که مسجد و تکیه‌ها خوب است و نزدیک به ۷۰ مسجد در شهر همدان وجود دارد. سپس یکی از آقایان علما یک جلد کلام‌الله مجید به پیشگاه شاهنشاه آریامهر هدیه کرد.

خانم زاهدی نماینده همدان به آگاهی همایونی رسانید که مردم این استان با کمبود آب روبرو هستند. شاهنشاه آریامهر درباره افزایش بلندای سد شهناز پهلوی اوامری صادر فرمودند. در این‌جا استاندار گفت که اگر بلندای سد افزایش یابد، میزان آب از هشت میلیون متر مکعب به ۳۰ میلیون متر مکعب خواهد رسید. شاهنشاه فرمودند به این ترتیب میزان آب سد حدود چهار برابر می‌شود و کمبود آب از میان برداشته خواهد شد.

شاهنشاه آریامهر ایوار (عصر) از غار علی صدر در ۸۰ کیلومتری شمال همدان دیدن کردند. برابر با ساعت ۱۸ پس از بازدید از پایگاه هوایی شاهرخی برای بازدید از غار علی صدر به این روستا تشریف‌فرما شدند. هنگام بازدید شاهنشاه درباره بررسی های انجام شده در زمینه شناخت راه پایان غار پرسش فرمودند، استاندار به آگاهی شاهانه رساند که کاوش‌ها ادامه دارد، به ویژه در سال گذشته راه ورودی آماده شده است. شاهنشاه درباره ژرفای دریاچه غار پرسش فرمودند، گفته شد: از یک متر تا ۳۰ متر در راه‌های شناخته شده، آب ژرفا دارد. درباره سطح آب دریاچه شاهنشاه پرسیدند، به عرض رسید: دریاچه تا آنجایی که کشف شده ۲۰ کیلومتر مربع سطح دارد و گسترش آب بسیار زیاد است و آب دریاچه در دوازده ماه سال ۴۰ درجه است و هیچگونه تغییری نمی‌کند. شاهنشاه در پایان از نقشه راه‌های پیدا شده دیدن کردند و دستور فرمودند که غار به فرم طبیعی نگاهبانی شود. غار علی صدر که در کنار دِهی به همین نام از توابع بخش بهار واقع است با قندیل‌های آویخته از سقف و با دریاچه‌ای که از آب‌های نفوذی و جوشان زمین بوجود آمده یکی از مراکزی است که چند ماه پیش به روی مردم باز شده و تا ۴ سال پیش کسی از وجود آن آگاهی نداشت. با اوامر شاهنشاه غار با نصب نورافکن و چراغ‌های ویژه روشن خواهد شد.

بازدید شاهنشاه از ایستگاه مخابرات ماهواره ای اسد آباد

۶ مهر ماه ۲۵۳۵ مردم اسدآباد از بامداد در گذرگاه شاهنشاه با شور و گرمی به پیشباز شاهنشاه آریامهر آمدند.

۶ مهر ماه ۲۵۳۵ شاهنشاه از ایستگاه زمینی مخابرات ماهواره‌ای در اسدآباد دیدن فرمودند و مدیر عامل مخابرات گزارش مبسوطی از پیشرفت فنی مخابرات کشور داد و در مورد ایستگاه مذکور گفت:

این ایستگاه در حال حاضر با کشورهای فرانسه، انگلستان، ایتالیا، آلمان، آمریکا، اسرائیل، سوئیس، عراق، هندوستان، پاکستان، اسپانیا، یونان، چین، بحرین، دوبی و ژاپن از راه ۱۶۰ کانال تماس دارد و روزانه ۶ هزار مکالمه تلفنی و ۲۲ هزار کلمه تلگراف صادره و وارده با کشورهای جهان مبادله می‌کند. هم چنین بزودی با کشورهای کره جنوبی، سنگاپور، اردن، لبنان، عمان و عربستان سعودی نیز ارتباط مستقیم دایر خواهد شد. هم اکنون کار نصب مرکز تلفن خودکار بین‌المللی در ساختمان مخابرات میدان سپه به پایان رسیده و انتظار می‌رود سال جاری شماره‌گیری مستقیم با سایر کشورهای جهان مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

وزیر پست و تلگراف به آگاهی رسانید که به زودی ایستگاه دیگری در نزدیکی تهران ساخته خواهد شد. منطقه اسدآباد هم از برای موقعیت ویژه زمین که میان کوه‌ها قرار گرفته است و از تداخلات زیان بار موجی جلوگیری می‌کند، بنا خواهد شد.

بازدید شاهنشاه آٰریامهر از نهاوند و ملایر ۶ مهر ماه

۶ مهر ماه ۲۵۳۵ شاهنشاه پس از بازدید از منطقه اسدآباد و دیدار از مرکز ماهواره رهسپار نهاوند شدند. شاهنشاه آٰریامهر در برابر رده پیشبازکنندگان از فعالیت زنان درباره مشارکت آنان در کانون‌های حزبی و جمعیت زنان و شمار بیسوادان پرسش‌هایی فرمودند و پاسخ به آگاهی همایونی رسید. شاهنشاه از آمار دانش‌آموزان ابراز خرسندی فرمودند و آن را بسیار خوب و بالا دانستند. شاهنشاه سپس در یک اتومبیل روباز در میان پیشباز گرم و احساسات پر هیجان و تظاهرات شاهدوستانه مردم گذشتند و به بیمارستان پهلوی تشریف‌فرما شدند. جلوی در بیمارستان آقای حسین خطیبی مدیر عامل جمعیت شیر و خورشید سرخ و مسئولین و پزشکان و پرستاران از شاهنشاه آریامهر پیشباز گرمی کردند. آقای خطیبی مدیر عالم جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران به آگاهی همایونی رسانید:


بیمارستان پهلوی نهاوند ۳۰ تختخوابی است ولی با گرفتن پروانه از پیشگاه شاهشناه برنامه گسترش آن تا یکصد و بیست تختخواب بزودی آغاز می‌شود. علاوه بر بیمارستان پهلوی بیمارستان دیگری نیز جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران در نهاوند اداره می‌کند که در پیش است تخت‌های بیمارستانی آن نیز افزایش یابد. این دو بیمارستان با بخش‌های جراحی، اورژانس، رادیو گرافی و داخلی هم اکنون مورد استفاده نه تنها نهاوندی‌ها بلکه روستاها و نقاط پیرامون نیز می‌باشد.

شاهنشاه سپارش فرمودند که تخت‌های بیمارستانی این دو مرکز افزایش یابد و بخش‌های مورد نیاز در منطقه در گسترش آینده توجه شود.

کوتاه زمانی از نیمروز گذشته پس از بازدید از شهر نهاوند و بیمارستان پهلوی و پارک شهر نهاوند با هلی‌کوپتر آهنگ دیدار از شهر ملایر فرمودند. شاهنشاه ناهار را در ملایر خوردند و سپس با خودرو از شهر ملایر و چند برنامه عمرانی آن دیدن فرمودند. شاهنشاه ایوار (عصر) رهسپار کرمانشاه می‌شوند و شب را در کرمانشاه خواهند بود.

شاهنشاه در ملایر از هنرستان صنعتی این شهر دیدن کردند و در هنرستان به عرض رسید که هنرستان ۴۵۰ محصل دارد که در سه رشته تحصیل می‌کنند. در بازدید از ملایر آقایان جمشید آموزگار وزیر کشور، احمد هوشنگ شریفی وزیر آموزش و پرورش علاوه بر همراهان رسمی حضور داشتند. در ملایر نیز شاهنشاه از شهر دیدن کردند و مردم ملایر پیشبازی پر شور و گرم و پر احساس از شاهنشاه آریامهر کردند.

مصاحبه شاهنشاه آٰریامهر در پارک ملایر

۶ مهر ماه ۲۵۳۵ شاهنشاه آریامهر پس از نیمروز در پارک ملایر خبرنگاران را پذیرفتند و به پرسش‌های آنان پیرامون بازدیدهایشان از استان همدان و نیز فعالیت‌های حزب رستاخیز ملت ایران پاسخ دادند. [۱]

شاهنشاه در آغاز این مصاحبه پیرامون بازدید خود از استان همدان فرمودند: شاهنشاه: مرض بالا بردن بی‌دلیل قیمت‌ها را باید از بین برد


همدان از لحاظ شهری یک تناقض عجیبی دارد، هم اینکه یک شهر کهنه دارد که بد منظره است و هم اینکه خیابان‌بندی‌های خیلی مدرن و حساب شده دارد که خوشبختانه اجازه می‌دهد در اطراف این خیابان‌ها شهر جدید ساخته شود و از اول مشکل ترافیک در اثر وجود تقاطع‌های صحیح و خیابان‌بندی‌های حساب شده حل شود. در همدان پارک‌های خوبی ایجاد کرده‌اند و بناهای جدیدی که ساخته می‌شود سطح‌اش خیلی بالاست. تقریباً حالا که ما مقایسه می‌کنیم می‌بینیم سطح زیربنا برای هر نفر در ایران شاید از اروپای غربی هم بالاتر است یعنی در واقع هدر دادن فضا و سرمایه. یک قدری باید استاندارد بناهای‌مان را کم بکنیم که زودتر بتوانیم برای همه بنا بسازیم البته ساختمان بنا برای عموم که آن هم فقط می‌شود به همین وسیله آپارتمان‌سازی روی نقشه انجام بشود ادامه خواهد داشت و امیدوارم در همه شهرهای ایران این کار انجام بشود.

آینده توریستی همدان البته بسیار مناسب است با اصل آب و هوایش و فراموش نکنیم که یکی از دانشگاه‌های خوب ما در همدان خواهد بود و آن هم برای دادن اشتهار کافی به این شهر مناسب خواهد بود و از لحاظ کشاورزی هم باید متخصصین ما درست دقت بکنند که چه محصولی در کجا بهترین راندمان را می‌دهد. یکی از حرف‌هایی که در این سفر و در سفر آذربایجان و به هر صورت از نقاط دیگر هم می‌شنیدیم این است که جمعیت دهات به سوی شهرها راه افتاده‌اند و آن‌هایی که در دهات باقی مانده‌اند کافی نیست و لابد منظور این است که درآمد شهرها بیشتر از دهات است که اینطور کشش ایجاد می‌کند. خوب رفع و رجوع این مسئله با بالا بردن قیمت‌ها نیست برای اینکه اگر قیمت فرآورده‌های کشاورزی بالا برود دو مرتبه قیمت جنس‌ها نیز بالا می‌رود و کورس و مسابقه بالا رفتن قیمت‌ها طوری خواهد بود که اصلاً ما را فلج خواهد کرد. برای اینکه قیمت هر چیزی که در این مملکت تولید بشود و قیمت آن بدون دلیل بالاتر باشد یک نوع مرضی است که باید این مرض را برطرف کرد. کشاورزی ما مرضش در واقع کم تولیدی است به هکتار هم. امروز ضمن بازدیدهای‌مان شخصی می‌گفت که انگورمان را روی زمین بطور بته کاشته‌ایم شود یعنی روی عرض به جای ارتفاع. به این شخص گفتم با این روش میزان محصول شما ۲ الی ۳ برابر کمتر خواهد بود و شاید هم بیشتر. این خودش یک نمونه است. حالا شدیداً در درختکاری و محصول میوه. چون آب و هوای ایران برای این منظور خیلی مناسب است درآمد خیلی زیادی به دست می‌آید مثل صفحات اصفهان و بعضی نقاط دیگر که از باغات آن بهره‌برداری بزرگی می‌کنند. این‌جا هم اگر هکتار چغندر قند از ۲۰ تُن کمتر محصول می‌دهد که شاید هم ۱۵ تُن باشد، در صورتی که در آب و هوای مثل ایران اگر تا ۵۰ تُن در هکتار محصول چغندر قند به دست نیاید کاشتن چغندر غلط است و باید به دنبال کار دیگر رفت. یا درخت یا یونجه یا محصول دیگر. این مطالبی است که بطور کلی می‌توانم راجع به استان همدان بگویم.

شاهنشاه با اشاره به بازدید خود از شهرستان ملایر فرمودند: هم این‌جا هم در نهاوند، آب و هوا از این بهتر نمی‌شود چون در این دو شهر هوا به اندازه کافی لطافت و تمیزی دارد. نقاطی است که برای ایران ۶۵ میلیون جمعیتی آینده باید نقاط استراحت باشد. جمعیتی آینده باید نقاط استراحت باشد. همه نقاط ایران خوش آب و هوا نیست. خیلی‌ها برای گذراندن تعطیلات خود ممکن است به این چنین نقاط سفر کنند شاید بعضی وقت‌ها فکر ما بلافاصله متوجه این می‌شود که منظور از توریست آن خارجی است که می‌آید و عکس برمی‌دارد. در صورتی که توریست داخلی چندین برابر توریست خارجی است و این یک صنعت بزرگی در ایران خواهد شد. آینده این نوع توریسم برای این نقاط فوق‌العاده عالی است منتها باز حکایت زیربنا است و استفاده از هر قطره آب مملکت هم پیدا کردن آب و هم هدر ندادن آب. موضوع دیگر شبکه برق است. برق بیشتر باید به همه نقاط کشور برسد حتی دهات. این مطالبی است که البته برای برنامه ششم در نظر خواهیم داشت و خاطرنشان خواهیم کرد. بر اساسی‌ترین مطلبی که می‌شود راجع به استان همدان تکیه کرد، توجه بیشتر به امر کشاورزی و استفاده حداکثر از کشاورزی به نسبت آب و هوا و خاک و عناصر دیگر است. به این طریق مضیقه‌هایی که الآن وجود دارد، کمبود نفر در روستاها برای بهره‌برداری است. این کمبود به دو نوع جبران می‌شود: یکی اینکه مقدار بهره‌برداری به هکتار اضافه شود، دوم، استفاده بیشتر از ماشین. امروز ما می‌بینیم که ممالک پیشرفته تا چه اندازه از ماشین‌آلات کشاورزی استفاده می‌کنند و استفاده نکردن از ماشین در مملکت ما چند علت دارد: یکی اینکه روستاییان ما هنوز جنبه فنی پیدا نکرده‌اند و به همین جهت ما به مدارس فنی در شهرها و شهرستان‌ها خیلی اهمیت می‌گذاریم. همین مدرسه صنعتی ملایر که امروز بازدید خواهیم کرد خیلی مهم است. بچه‌های روستاییان بیشتر باید به این مدارس فنی بروند و حرف کشاورزی مدرن را فرا بگیرند زیرا کشاورزی فقط گاو و گاوآهن نیست، کشاورزی امروز به اندازه صنعتی پیچیده است بلکه پیچیده‌تر، برای اینکه عوامل آب و هوا و عناصر دیگر نیز در آن تأثیر می‌گذارند.

شاهنشاه در مورد فعالیت‌های کانون‌های حزبی فرمودند: البته چگونگی فعالیت اعضاء کانون‌های حزبی با خودشان است که باید آن را مطالعه بکنند. من در بازدیدهایم سئوال کردم که کانون‌های حزبی مختلط است یا نه، که بیشتر پاسخ دادند مختلط است و البته باید هم باشد چون می‌دانم که امور مملکت تقسیم نشده است که یک قسمت مربوط به مردان و قسمت دیگر مربوط به زنان باشد. زندگی مربوط به همه جمعیت مملکت است. همین انتخابات ملی که در پیش داریم خودش یک تشویق بزرگی است. در خارج از حزب و فعالیت در داخل حزب نامزد شدن از طرف حزب و بعد امتحان دادن. خوب برای اینکه اگر بخواهند بنشینند و کاری انجام ندهند و موضوع را جدی نگیرند دفعه دیگر نامزد نخواهند شد و این خود بهترین مشوّقی است برای اینکه فعالین این انجمن‌ها فعالین حزبی مؤمن باشند.

شاهنشاه آریامهر در مورد آموزش سیاسی در کانون‌ها و نحوه اجرای آن‌ها در کانون‌ها فرمودند: این امر نیز مربوط به خود اعضاء کانون است ولی طبعاً همه مسائل مختلف باید در کانون‌ها مطرح شود برای اینکه اعضاء کانون تربیت سیاسی را از کانون می‌گیرند و البته از راه وسایل ارتباط جمعی مانند رادیو و تلویزیون و مطبوعات نیز می‌توان گرفت. آموزش‌های سیاسی و اجتماعی که اعضای کانون‌ها در حزب می‌گیرند راهنمای آنان خواهد بود. در فعالیت‌های اجتماعی یا در انجمن‌های ملی و یا در تشکیلات دیگر. امروز کارهای سیاسی در یک مملکت یکپارچه مثل ایران که همه یک هدف دارند، یک هدف عالی ملی دارند، تقریباً با سیستم اشتراک ضروری در کلیه امور اصلاً تقسیم نمی‌شود. وقتی که یک زارع مالک زمین خودش است و خود او تعلیمات حزبی ببیند و خود او این عملیات را بتواند ببیند، نتیجه‌اش یکی است. یعنی مملکت می‌ماند برای او و او می‌ماند برای مملکت و این نتیجه را می‌توانید در هر رشته بگیرید. همینطور کار سایرین هم بوسیله تعاونی‌ها و به توسط برنامه‌های عمومی که دوست دارند. چه از لحاظ تحصیلات مجانی و چه بیمه‌های گوناگون بهداشت و غیره. این است که کانون‌ها البته تعالیم دستورالعمل‌های حزب را بیشتر در نظر خواهند گرفت و خیلی هم مربوط می‌شود به فعالیت افراد کانون چون ممکن است که یک کانون از کانون دیگر فعال‌تر باشد و کاری‌شان هم نمی‌شود کرد چون افراد آن‌جا یک نوع افراد دیگری هستند تا اینکه بعد از چندین سال یک حداقل فعالیت را بشود از هر فردی انتظار داشت.

شاهنشاه آریامهر در کرمانشاه ۷ مهر ماه

۶ مهر ماه ۲۵۳۵ شاهنشاه آریامهر ایوار (عصر) در میان پیشباز رسمی وارد کرمانشاه شدند و در فرودگاه آیین پیشباز رسمی انجام یافت و آقای امیر پرویز استاندار خوش آمد گفت. پس از خوانده شدن گزارش نظامی و انجام آیین احترامات نظامی شاهنشاه از برابر پیشبازکنندگان گذشتند و در زمینه خویشکاری ها و کارهای هر دسته پرسش فرمودند که پاسخ به آگاهی همایونی رسید. درباره دانشگاه رازی دکتر معتمد وزیری رئیس دانشگاه رازی گزارشی به خواند رسانید. شاهنشاه با یک ماشین روباز به سوی شهر حرکت کردند و هزاران تن از اهالی شاهدوست کرمانشاه و روستاهای پیرامون با شور و شوق فراوان در گذرگاه آریامهر از شاهنشاه پیشباز کردند. شاهنشاه آریامهر در درازای ۹ کیلومتر جاده فرودگاه تا اقامتگاه پیوسته با تکان دادن دست به ابراز احساسات انبوه فشرده مردمی که از ساعت ها پیش در خیابان ها چشم به راه بودند پاسخ می‌دادند. هنگام ورود شاهنشاه به کاخ استانداری شاهنشاه نمایندگان روحانیون را به پیشگاه شاهانه پذیرفتند و آنان را مورد مهربانی قرار دادند. شاهنشاه آریامهر سپس در یکی از سالن‌های کاخ استانداری نقشه جامع کرمانشاه و ماکت‌ها و نمودارهای دو شهرک الهیه با پنج هزار واحد مسکونی و آناهیتا با ۲ هزار واحد مسکونی را که در دو سوی رودخانه قره‌سو ساخته خواهد شد مورد بازدید قرار دادند و با مشاهده ماکت این دو شهرک دستور فرمودند در برنامه خانه‌سازی طبقات کم درآمد در نظر گرفته شوند و برای این گروه خانه‌هایی ساده و با وسعت تا حد رفع احتیاج بنا گردد. شهرک الهیه مجهز به همه نوع وسایل لازم یک شهر می‌باشد و تمام اصول بهداشتی و رفاهی برای ساکنان آن پیش‌بینی شده بطوریکه نیازهای سال‌های آینده نیز برآورده شده باشد. در این جا به عرض رسید آب آشامیدنی این دو شهرک با بهره‌گیری از آب‌های زیرزمینی و رودخانه قره سو تأمین می‌شود.

شاهنشاه درباره ایجاد تأسیسات شهری با فضای سبز و راه‌های ارتباطی اوامری فرمودند. معظم‌له همچنین سپارش فرمودند که یک گردایه فرهنگی با کتابخانه، سالن‌های کنسرت، تئاتر و کنفرانس با ساختمانی که متناسب با معماری منطقه باشد بنا گردد. شاهنشاه اضافه فرمودند: همانطور که هر شهر مجتمع ورزشی می‌خواهد به مجتمع فرهنگی نیز احتیاج دارد. آنگاه معظم‌له از ماکت سه هتل که توسط وزارت اطلاعات و جهانگردی و بخش خصوصی در کرمانشاه، طاق بستان و پاوه ساخته می‌شود دیدن کردند. در این‌جا معاون وزارت اطلاعات و جهانگردی به عرض رساند که یک هتل ۱۶۰ تختخوابی در طاق بستان در زمینی به مساحت ۱۵ هزار متر مربع و هزینه‌ای معادل ۲۰۰ میلیون ریال ساخته می‌شود که ۲۰ درصد فعالیت‌های ساختمانی آن به پایان رسیده و در پاوه عملیات ساختمانی یک هتل ۴۰ تختخوابی نیز از طرف وزارت اطلاعات و جهانگردی شروع شده است و همچنین هتل دیگری در مرکز شهر با ۲۰۰ اطاق از جانب بخش خصوصی درحال ساختمان است.

بازدید از شاه آباد غرب

۷ مهر ماه ۲۵۳۵ شاهنشاه آریامهر در سومین روز سفر به کرمانشاه از چند برنامه کشاورزی، دامداری و صنعتی در غرب کشور دیدن فرمودند. در نخستین ساعت‌های بامداد، شاهنشاه آریامهر از چند مرکز نظامی بازدید فرمودند و سپس با هلی‌کوپتر به شاه‌آباد غرب تشریف‌فرما شدند. در شاه‌آباد غرب از تأسیسات کارخانه قند جدیدی که در این شهرستان دایر شده بازدید نمودند. شاهنشاه سپس از اردوگاه دانش آموزان عشایری بازدید فرمودند. پس از نیمروز شاهنشاه آریامهر از بیمارستان شیر و خورشید پاوه دیدن می‌کنند و پس از آن تأسیسات مرغداری و چند بخش تعاونی و کشاورزی در پیرامون کرمانشاه مورد بازدید شاهنشاه قرار می‌گیرد.

۷ مهر ماه ۲۵۳۵ شاهنشاه آریامهر پس از بازدید از مراکز نظامی در کرمانشاه به شاه‌آباد غرب تشریف‌فرما شدند. در فرودگاه شاه‌آباد غرب پس از انجام مراسم استقبال رسمی، شاهنشاه به مقابل صف استقبال کنندگان تشریف‌فرما شدند و در مورد فعالیت‌های زنان عشایری پرسش فرمودند، به عرض رسید که زنان عشایری در ساختن صنایع دستی فعالیت دارند. شاهنشاه سپس از نیازمندی‌های اهالی شاه‌آباد پرسش فرمودند، به عرض رسید: در این شهر مشکل کمبود آب وجود دارد.

شاهنشاه پس از گذشتن از برابر صف نمایندگان عشایر و پایان آیین پیشباز با یک جیپ روباز عازم کارخانه قند شاه‌آباد شدند. در طول مسیر شاهنشاه، مردم شاه‌آباد و روستاهای اطراف آن با لباس‌های محلی و عشایری با فریادهای شادی مقدم شاهنشاه را گرامی داشتند.


شاهنشاه پس از عبور از چند خیابان شهر به کارخانه قند تشریف‌فرما شدند و از طرف رئیس و کارکنان این کارخانه مورد استقبال قرار گرفتند و به بازدید از تأسیسات جدید کارخانه پرداختند. هنگام بازدید از این کارخانه شاهنشاه در مورد کشت چغندر قند پرسش فرمودند. رئیس کارخانه به عرض رسانید که کشت بیشتر به طریق سنتی انجام می‌گیرد و شاهشناه مقرر داشتند که با مکانیزه کردن کشت چغندر قند میزان تولید این محصول افزایش یابد. در مورد مسکن کارگران به عرض رسید که از ۱۳۳ تن کارگر ثابت کارخانه ۷۵ تن در خانه‌های سازمانی سکونت دارند. برنامه خانه‌سازی برای سایر کارگران نیز در دست اقدام است. شاهنشاه لزوم توجه به تأمین مسکن کارگران کارخانه را به مسئولین این مرکز یادآور شدند و در مورد عرضه سهام کارخانه مقرر داشند، سهام آن پس از سود دهی کارخانه به کارگران و سپس به مردم عرضه شود.

شاهنشاه پس از بازدید از تأسیسات جدید کارخانه قند شاه‌آباد در پارک شهر از یک مدرسه عشایری بازدید کردند. کودکان این دبستان پنج کلاسه در لباس‌های عشایری زیبا و سنتی خود در کنار چادرهای درس مقدم شاهنشاه را خوش‌آمد گفتند. شاهنشاه آریامهر از برابر صف این دانش‌آموزان عبور کردند و با آن‌ها گفت گو فرمودند. در چادر مخصوص دو دانش‌آموز کلاس اول دبستان عشایری شاه‌آباد به پای تخته سیاه رفتند و با خطی زیبا نوشتند «رهبر انقلاب ایران را ستایش می‌کنیم» این دانش‌آموزان چند عملیات جمع و تفریق چند رقمی را با مهارت و تیزهوشی انجام دادند و سپس چند دانش‌آموز کلاس پنجم سرود سرباز را در پیشگاه شاهنشاه آریامهر اجرا کردند و معظم‌له آنان را مورد مهربانی قرار دادند. بهمن بیگی مدیر کل آموزش عشایری معروض داشت: دانش‌آموزان کلاس پنجم این مدرسه به دانشسرای تعلیمات عشایری فرستاده می‌شوند تا پس از گزراندن دوره آموزش در مدارس عشایری این منطقه به تدریس بپردازند. هم اکنون ۱۲ مدرسه عشایری در شاه‌آباد غرب برپاست.

شاهنشاه آریامهر در پایان این بازدید به محل فرمانداری تشریف‌فرما شدند و پس از صرف ناهار شاه‌آباد غرب را ترک فرمودند.

۷ مهر ماه ۲۵۳۵ شاهنشاه آریامهر پس از نیمروز از ایستگاه دامپروری مهرگان در ۱۰ کیلومتری کرمانشاه دیدن کردند و به هنگام ورود به این مرکز از سوی آقای روحانی وزیر کشاورزی و منابع طبیعی و رئیس و مسئولان این مرکز مورد استقبال قرار گرفتند. در این ایستگاه نمودارها و طرح برنامه جامع کشت و طرح جامع پروتئین کشور به عرض شاهنشاه رسید و معاون وزارت کشاورزی و منابع طبیعی گزارش مفصلی از تولیدات و مسایل کشاورزی به عرض رسانید. شاهنشاه آریامهر پس از شنیدن این گزارش اوامری برای بهره برداری از آبیاری قطره‌ای و بازیافت مجدد آب به لحاظ کمبود آب کشور صادر فرمودند. شاهنشاه همچنین افزایش میزان مصرف را مورد بحث قرار دادند و تأکید فرمودند که با توجه به رشد جمعیت کشور برنامه‌های تولید مواد مصرفی باید مناسب با رشد جمعیت پی‌ریزی شود و سطح تولید در ایران با سطح تولید در مقیاس بین‌المللی قابل مقایسه باشد و بازده کار در ایران افزایش یابد تا مردم باز هم از زندگی بهتری برخوردار شوند. وزیر کشاورزی و منابع طبیعی به هنگام بازدید شاهنشاه از نمودارها به عرض رسانید: بخش خصوصی با کمک‌های بانک توسعه کشاورزی نسبت به بیش از ۱۸۰۰ طرح نظارت شده تولید کشاورزی و دام‌پروری با ۴۲ میلیارد ریال وام پرداخت شده و بالغ بر ۸۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری ثابت تجهیز و تشویق شده است.

شاهنشاه آریامهر در پایان بازدید از تأسیسات ایستگاه دامپروری مهرگان با هلی‌کوپتر به مرکز مرغداری سراب نیلوفر تشریف‌فرما شدند. شاهنشاه از قسمت‌های مختلف این مرغداری بازدید فرمودند و سپس از نمایشگاه فعالیت واحدهای وابسته به وزارت تعاون و امور روستاها در استان کرمانشاهان دیدن کردند. در پایان این بازدید که به مدت ۲۰ دقیقه به طول انجامید، شاهنشاه آریامهر برای پاسخ به ابراز احساسات مردم این قریه که از ساعت‌ها پیش با ساز و دُهل و سازهای محلی اجتماع کرده بودند تشریف‌فرما شدند و از نزدیک به احساسات شاه‌دوستانه آنان پاسخ گفتند و در ساعت ۱۸ به محل اقامتگاه اختصاصی در کرمانشاه بازگشتند.

بازدید شاهنشاه آٰریامهر از استان ایلام ۸ مهر ماه

۸ مهر ماه ۲۵۳۵ شاهنشاه آریامهر در روز پایانی سفر خود در غرب، وارد استان ایلام شدند و در میان پیشباز رسمی نظامی و شلیک ۲۱ تیر توپ بامداد وارد فرودگاه ایلام شدند. در فرودگاه از پیشبازکنندگان راجع به کار و خویشکاری‌ها پرسش‌هایی فرمودند که پاسخ به آگاهی شاهانه رسید. شاهنشاه در ایلام از ۸۰ دستگاه آپارتمان ساخته شده از سوی وزارت مسکن و شهرسازی دیدن کردند.

شاهنشاه آٰیامهر پس از بازدید از دانشکده دامپروری وابسته به دانشگاه رازی از پارک رستاخیز دیدن فرمودند. شاهنشاه پس از نیمروز ۸ مهر ماه پس از بازدید از استادیوم ورزشی و بازدید هوایی پارک جنگلی ششدار و همچنین از مجموعه خدمات عشایری و سد کنجان چم به کرمانشاه بازگشتند و سپس به سوی تهران پرواز فرمودند.

بن‌مایه‌ها