اعلامیه شیخ الخلیفه بن سلمان آل خلیفه نخست‌وزیر بحرین در پایان دیدار چهار روزه از ایران ۶ خرداد ماه ۱۳۵۴

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۴ خورشیدی تازی درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

برنامه عمرانی پنجم/سال ۱۳۵۴ خورشیدی فروردین تا خرداد ماه

قوانین برنامه‌های عمرانی کشور مصوب مجلس شورای ملی


اعلامیه شیخ الخلیفه بن سلمان آل خلیفه نخست‌وزیر بحرین در پایان دیدار چهار روزه از ایران ۶ خرداد ماه ۱۳۵۴

در روز ۶ خرداد ماه والاحضرت شیخ خلیفه بن سلمان آل خلیفه، برادر امیر بحرین و نخست‌وزیر آن کشور که در رأس هیئتی از بلندپایگان بحرینی به ایران آمده بود، به دیدار خود از کشور ایران پایان داد و تهران را ترک گفت. در فرودگاه مهرآباد امیرعباس هویدا نخست‌وزیر و وزیران اطلاعات و جهانگردی، آموزش و پرورش، مشاور، معاون سیاسی وزارت امور خارجه، شهردار پایتخت، سفیران کشورهای عربی و اسلامی و شماری دیگر از پایوران کشوری میهمانان بحرینی را پسواز کردند. نخست‌وزیر بحرین هنگام ترک تهران که در میان پسواز رسمی انجام گرفت، اعلامیه‌ای در اختیار خبرنگاران قرار داد:

در این لحظه که کشور دوست ایران را ترک می‌ گویم، خوشوقتم از روح دوستی و توافق کاملی که تمام مسائل مورد بحث ما را با مسئولان ایران در بر گرفته بود اظهار خرسندی کنم. در حال و گذشته، سیاست فعالانه و مثبت اعلیحضرت همایون شاهنشاه آریامهر محمد رضا پهلوی شاهنشاه ایران با کشور بحرین، همواره سرچشمه و پایه اساسی تقویت روابط دو کشور دوست بوده است و این روابط را بیش از پیش به سوی پیشرفت سوق داده است. مهمان‌نوازی و پذیرایی گرمی که از ما شد عمیقاً در ما اثر گذاشته است. در دیدار خود از این کشور بزرگ، تماس‌های زیادی با مسئولان حاصل شد که مهم‌ترین آن‌ها شرفیابی به پیشگاه اعلیحضرت همایون شاهنشاه آریامهر رهبر عالی‌قدر ملت ایران بود.

در این شرفیابی پیامی از برادرشان والاحضرت شیخ عیسی بن سلمان آل خلیفه امیر کشور بحرین، به پیشگاه معظم‌له تقدیم شد. در پیام مذکور، از اعلیحضرت برای دیدار از بحرین دعوت به عمل بود و اعلیحضرت از این دعوت استقبال فرمودند و امیدواریم این دیدار در نزدیک‌ترین فرصت صورت گیرد. در این سفر، همچنین روابط دو کشور و کلیه فعالیت‌هایی که در راه تقویت این روابط و روابط کشورهای منطقه صورت می‌گیرد تا این کشورها را به سوی پیشرفت و حفظ دستاوردهای خود در مقابل تجاوزهای بین‌المللی هدایت کند و این منطقه را از دخالت‌های خارجی مصون نگهدارد، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بعلاوه، شاهنشاه آریامهر آمادگی ایران را برای کمک به دولت بحرین در کلیه زمینه‌ها اعلام فرمودند. در ملاقات با دوستم جناب آقای امیر عباس هویدا نخست‌وزیر ایران، تقویت روابط اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور، از جمله تشکیل کمیته مشترک بین دو کشور به ریاست وزیران مسئول برای مطالعه نحوه بنیانگذاری صنایع مشترک و ایجاد تسهیلات در امور بازرگانی و نیز یک قرارداد فرهنگی بین دو کشور، بطوریکه نوجوانان و جوانان بحرینی بتوانند از امکانات مراکز علمی ایران بهره‌مند شوند، مورد بررسی قرار گرفت. در پایان این اعلامیه ضمن تجلیل از پیشرفت‌های ایران گفته شده است که ما اطمینان داریم این دیدار روابط بین دو کشور را در بالاترین سطح ممکن قرار داده است. اعلامیه همچنین می‌افزاید: نخست‌وزیر بحرین از آقای امیرعباس هویدا نخست‌وزیر دعوت نموده‌اند