New Server

کنگره بزرگ ملی در بزرگداشت آغاز دومین دهه انقلاب شاه و مردم ۱ تا ۴ بهمن ماه ۱۳۵۱: تفاوت بین نسخه‌ها

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
(قطعنامه کنگره بزرگ ملی)
(کارناوال بزرگ قرن: اصلاح فاصلهٔ مجازی، اصلاح ارقام)
سطر ۱۱۹: سطر ۱۱۹:
  
 
روز ششم بهمن ایران یک پارچه شور بود، هیجان بود و سدا. از بامدادان  
 
روز ششم بهمن ایران یک پارچه شور بود، هیجان بود و سدا. از بامدادان  
 +
 +
این کارناوال بزرگترین و باشکوه‌ترین کارناوالی بود که در پنجاه سال گذشته در تهران به راه افتاده است. کارناوال از نمایشگاه بین المللی در خیابان پهلوی به راه افتاد و از خیابان پهلوی تا سه راه شاه و خیابان نادری، استانبول، شاه آباد، بهارستان، سرچشمه، سیروس تا میدان مولوی، میدان خیام، میدان شاهپور، میدان گمرک، خیابان سی متری، میدان ۲۴ اسفند، امیرآباد، پارک وی، تا نمایشگاه بین المللی بود. این کارناوال که درازای آن پنج کیلومتر است از سه بخش اساطیر، تاریخ و ایران نوین و انقلاب شاه و ملت تشکیل می‌شد. پیش از آغاز کارناوال جارچیان به سبک گذشته به مردم هشدار می‌دادند و مردم را از در ده سالی که از انقلاب شاه و ملت گذشته است چه دستاوردهایی را مردم ایران در پرتو انقلاب به دست آورده‌اند
 +
  
  

نسخهٔ ‏۱۰ ژوئن ۲۰۱۹، ساعت ۱۹:۲۷

انقلاب شاه و ملت درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر روز نفت
GreatNationalCongress1-4Bahman1351a.jpg
GreatNationalCongress1-4Bahman1351b.jpg
GreatNationalCongress1-4Bahman1351c.jpg
GreatNationalCongressHoveyda1Bahman1351a.jpg
GreatNationalCongressRedLionSunBahman1351a.jpg
GreatNationalCongressShahanshahSpeechNationalizingOil3Bahman1351b.jpg
GreatNationalCongressShahanshahSpeechNationalizingOil3Bahman1351f.jpg
GreatNationalCongressShahanshahSpeechNationalizingOil3Bahman135PMWorkers.jpg
GreatNationalCongressShahanshahSpeechNationalizingOil3Bahman1351NeverOccupation.jpg
GreatNationalCongressShahanshahSpeechNationalizingOil3Bahman1351ShahJustice.jpg
سخنان تاریخی شاهنشاه آریامهر در کنگره بزرگ ملی ۳ بهمن ۱۳۵۱
GreatNationalCongressShahanshahSpeechNationalizingOil3Bahman1351.jpg
GreatNationalCongressShahanshahSpeechNationalizingOil3Bahman1351d.jpg
قانون الغای قرارداد نفت با کنسرسیوم مصوب سال ۱۳۳۳ و اجازه اجرای قرارداد فروش و خرید نفت بین دولت شاهنشاهی ایران و شرکت‌های خارجی

آیا مشکلی با شنیدن این پرونده دارید؟ راهنمای رسانه را ببینید.


کنگره بزرگ ملی در بزرگداشت آغاز دومین دهه انقلاب شاه و مردم ۱ تا ۴ بهمن ماه ۱۳۵۱


کنگره پرشکوه بزرگ ملی در آستانه آغاز دومین دهه انقلاب شاه و مردم با بودن بیش از پنج هزار تن از گروه‌های گوناگون مردم ایران در تهران در روز ۱ بهمن ماه ۱۳۵۱ در سالن محمدرضا شاه پهلوی گشایش یافت. ده سال پیش در چنین روزهایی در سالن محمد رضا شاه، مردم ایران به پای منشور انقلاب سفید یک سدا و یک دل صحه گذاشت و دوباره گواه شکوهی بی پایان از احساسات مردمی که در دیدگان آنان نور پرفروغی از امید به آینده‌ای بس درخشان تابان شده بود گشت. پنج هزار ایرانی که در کنگره بزرگ ملی شرکت کرده بودند از ۲۳ گروه گوناگون هستند، از کارگر خوزستانی تا کشاورز کُرد، از آموزگار شیرازی تا سپاهی تهرانی که در دورافتاده‌ترین نقطه این سرزمین پهناور کمر به خدمت بسته‌اند دراین کنگره دیده می‌شوند. وظیفه کنگره بزرگ ملی که تا روز چهارشنبه ۴ بهمن ماه ادامه می‌یابد، بزرگداشت انقلابی است که درازای ده سال تلاش و کوشش چهره اجتماع ایران را دگرگون ساخت و پایه نوینی را در استوار ساختن منشور انقلاب پی ریزی می‌کند و راه آینده را برای پربارتر کردن هر چه بیشتر انقلاب شاه و مردم می‌گشاید. قطعنامه کنگره با توجه به بیانات شاهنشاه آریامهر و پیشنهادات داده شده به کنگره نوشته خواهد شد.

گشایش کنگره ۱ بهمن ماه

کنگره بزرگ ملی ساعت ۹ بامداد یکشنبه ۱ بهمن ماه ۱۳۵۱ با شرکت پنج هزار هموند رسمی کنگره و چند صد میهمان با نواختن سرود شاهنشاهی و خواندن سرود انقلاب آغاز شد که سدای خواندن سرودها سالن عظیم محمدرضا شاه را به لرزه درآورد.

در میان سالن نخست وزیر و وزیران و معاونان وزارتخانه‌ها، استانداران و فرمانداران کل، سناتورها و نمایندگان مجلس شورای ملی، مدیران بانک‌ها و شرکت‌ها، مدیران کل وزارتخانه‌ها و صدها تن از بزرگان کشوری به عنوان دیده ور (ناظر) و میهنان نشسته بودند. هنگام گشایش کنگره آقای مسیب قدوسی کارگر مازندرانی به سمت رییس سنی کنگره برگزیده شد. حبیب الله موچشی به نمایندگی کمیته ملی بزرگداشت، گزارشی از کارهای کمیته داد. وی افزود از این ۲۳ گروه هشت کمیته سازمان داده شده است. پس از اعلام رسمیت کنگره، شهردار تهران به باشندگان در خوش آمد به باشندگان گفت: به نام شهردار پایتخت، فرخنده جشن بزرگداشت نخستین دهه انقلاب را به رهبر بزرگ انقلاب اعلیحضرت همایون شاهنشاه آریامهر و به عموم ملت ایران و شرکت کنندگان در این کنگره عظیم تهنیت عرض می‌کنم. ده سال گذشت ولی ما صد سال جلو رفتیم و به مرزهای تمدن بزرگ نزدیک شدیم. انقلاب اجتماعی، یگانه انقلاب واقعی است که دور از خونریزی انجام گرفته و با متانت و آرامش چهره سیاسی این کشور را دگرگون کرده است. شهردار تهران سپس اثر یکایک اصول انقلاب را در امور گوناگون کشور بیان کرد و روشن ساخت. آنگاه پیش گفتار کتاب انقلاب سفید از سوی دکتر شاهرخ جواهری سپاهی دانش خوانده شد.

آنگاه بیست تن از نمایندگان گروه‌های شرکت کننده سخنانی ایراد کردند: ۱- حیدر خانبابایی نماینده کارگران ایران و نخستین سخنران ۲- حسنعلی کسایی نماینده دانشجویان که سوگند یاد کرد ما دانشجویان خود را برای تحقق هدف‌های بزرگ انقلاب ایران روز به روز آماده تر می‌سازیم. ۳- غلامحسین اقبالی نماینده کشاورزان سخنانشورانگیزی ایراد کرد که پس از پایان آن، امیرعباس هویدا از جای برخاست و وی را در آغوش گرفت ۴- آقای خیراندیش نماینده احزاب ۵- نماینده سپاهیان انقلاب گفت انقلاب پرتوان و روشنی بخش ایران، مشعل دانش و پیک سلامت و ابزارهای تولیدافزا را به دست ما سپاهیان انقلاب سپرد و ما در دهه گذشته این افتخار را داشتیم که این وظیفه بزرگ را در سراسر ایران با صمیمیت هر چه بیشتر انجام دهیم. ۶- محمدرضا لسانسد نماینده پیشاهنگان ۷- نماینده سپاهیان انقلاب دوره‌های سپری شده گفت: ما به خود می‌بالیم که به عنوان پیک‌های تمدن و نیکبختی، در رهانیدن روستاییان ایران از تیرگی جهل، رنج بیماری، درماندگی ناشی از کمبود دانش فنی سهمی ادا کرده‌ایم که شایسته جامعه انقلابی بوده است ۷- نماینده اصناف ۸- ناهید حراجی نماینده بانوان گفت: گروه زنان در این کنگره سرافرازند که با شرکت مستقیم خود در کار کمیته‌ها با دیگر اعضای محترم کنگره ضمن ارزشیابی گذشته مهمترین شیوه‌ها را برای تحقق تمام و کمال هدف‌های انقلاب جستجو کرده و آمادگی خود را برای کوشش‌های وسیع تر جامعه زنان ایران اعلام می‌دارد. ۹- نماینده آموزگاران ۱۰- علی فردین نماینده هنرمندان گفت: هنرمندان پیوندهای خود را با آرمان‌ها و هدف‌های انقلابی محکم تر می‌کنند نه تنها شاهنشاه آریامهر حمایت از هنرمندان را مورد عنایت قرارداده‌اند بلکه موهبت داشتن شهبانویی هنرمند و هنردوست نیز به جامعه هنرمندان ایران ارزانی شده است. ۱۱- نماینده پیکار با بیسوادی ۱۲- نماینده خانه‌های انصاف ۱۳- نماینده انجمن‌های شهر و شهرستان گفت: انقلاب ایران که اکنون دهه آن را گرامی می‌داریم به جامعه ما تحرک بخشیده است که با تمرکز اداری درپایتخت به شیوه قدیم نمی‌تواند سازگار باشد. انجمن‌های شهر و شهرستان و استان محصول همین تحرک انقلابی هستند. ۱۴- نماینده روحانیون ۱۵- نماینده انجمن ده گفت: همه شما می‌دانید که پیش از انقلاب، تمدن از مرز شهرها آن طرف تر نمی‌رفت اکنون پس از انقلاب در فاصله فقط یک دهه نه تنها روستاهای ما مشول نوسازی شده‌اند و تمدن امروزی بهره می‌گیرند بلکه دموکراسی در کسوت انجمن‌های ده حتی در کوچکترین واحدها نیز اجرا می‌گردد. ۱۶- نماینده نوسازی شهرها ابراز داشت: از وظایف انقلاب بزرگ ایران یکی این است که نوسازی شهرها را به شیوه‌ای هماهنگ با هدف‌های ملی ما اجرا کند این از شمول و حصلت میهنی انقلابی حکایت می‌کند که یکی از مدبرترین رهبران تاریخ شاهنشاه آریامهر رهبری آن را بر عهده دارند. 17- نماینده انجمن ده گفت: پس از انقلاب ایران که اکنون دهه اش را گرامی می‌داریم برای نخستین بار در کشور ما زمین به صاحبان اصلی آن یعنی تمامی ملت داده شده است. انقلاب ما به رهبری شخصیتی چون شاهنشاه حق را به حق دار رسانده است. ۱۸- نماینده روسای شورای مناطق آموزش و پرورش ۱۹ - نماینده ورزشکاران ۲۰ - نماینده کاخ‌های جوانان

دومین روز کنگره بزرگ انقلاب شاه و ملت و گفتگوهای پرشور ۲ بهمن ماه

در نشست‌های بامداد دومین روز بزرگداشت از گذشت نخستین دهه انقلاب شاه و مردم در سالن محمدرضا شاه، نمایندگان گروه‌های کشاورزان، رسانه‌های همگانی، دانشجویان، اصناف و بازرگانان، زنان و و چند تن دیگر سخن گفتند. فردا در سومین روز کنگره شاهنشاه آریامهر سخنان تاریخی خود را ایراد خواهند نمود که چرخشگاهی در تاریخ ایران خواهد شد. به دنبال سخنان شاهنشاه آریامهر کار گفتگوی کنگره پایان می‌یابد و کمیته‌ای قطعنامه کنگره را با توجه به سخنان شاهنشاه آریامهر و نمایندگان گروه‌های شرکت کننده در کنگره و هم چنین پیشنهادهای رسیده به کمیته می‌نویسد.

دومین نشست کنگره ساعت ۹ بامداد با سخنان حبیب الله مساعد موچشی رییس کنگره آغاز شد. آنگاه ناصر شیرافکن نماینده کشاورزان در بخش گناوه کنار شاخاب پارس سخنانی ایراد کرد، که چندین بار با کف زدن‌های پیوسته باشندگان و ابراز شور و هیجان آنان بریده شد. وی گفت:

قبل از انقلاب سال ۱۳۴۱ چه بودیم؟ و بعد از انقلاب سفید ششم بهمن ماه ۱۳۴۱ چه شده‌ایم؟ آقایانی که در این کنگره شرکت نموده‌اند شاید مانند مرزنشینان خلیج فارس قبل از انقلاب جور و ستم ندیده باشند. ما در بلوکی زندگی می کریم به نام حیات داود که در حین باریدن باران خانواده‌ای را از آن دهکده کوچ می‌دادند که به دهکده دیگر برود فرزند که گناهی نداشت وسط باران زجر می‌کشید حالا آن دهفان به منزل چه کسی برود امکان نداشت خانه‌ای نبود این شخص سرگردان بود.
سال‌های متمادی زیر یوغ نامشروع خان زندگی می‌کردیم و حتی حق اظهار حیات خود را هم نداشتیم فرمان مطاع شیر بیشه شجاعت اعلیحضرت همایون شاهنشاه آریامهر است که با مشت‌های گره شده خود به دندان گرگ‌های مملکت کوبید و لکه ابرهایی که فضا را بر مردم آن مرز و بوم تاریک کرده بودند، با آب باران رحمت خود شست و دهقانی آزاد بوجود آورد پدر من زندگی تلخی را می‌گذرانید دست رنجش به خانه ارباب می‌رفت مدرسه نبود که بچه اش را به مدرسه بفرستد تا سواد یاد بگیرد در پایان نمی‌گذاشتند چون اگر پدر مرا دیپلمه می‌کرد من حاضرت نبودم زیر بار بچه خان دوش خم کم. تا کسی مانند من و پدرم و جدم گرفتار چنگال خان نبوده باشد معنی انقلاب را درک نخواهد نمود.

پس از سخنان نماینده کشاورزان، داریوش همایون مدیر روزنامه آیندگان به نمایندگی نویسندگان چگونگی بوجود آمدن انقلاب شاه و مردم را بررسی کرد و گفت:

انقلاب شاه و مردم در شرایطی اتفاق افتاد که نظام سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ایران دچار بن بست شده بود. اولین مشکل ایران در سال‌های قبل از انقلاب این بود که ما یک هیات حاکمه سنتی را به میراث برده بودیم که دو خصوصیت داشت، یکی اینکه به بیگانگان بستگی داشت و خصلت عمده دیگران این بود که بر یکی از منابع مهم درآمد ایران، یعنی زمین‌های کشاورزی تسلط داشتند. مالکین بزرگ خانواده‌های معدودی بودند. به خاطر دارم که در پیش از انقلاب صحبت از هزار فامیل می‌شد، اینان همان مالکین بودند. (خانواده قاجار) مالکین بر این روستاها آن چنان قدرتی به این هیات حاکمه می‌داد که در طول دو سد سال گذشته تسلط آنان هرگز دچار تزلزل نشده بود. جامعه پیش از انقلاب بین دو گروه بزرگ تقسیم شده بود، یکی از این گروه‌ها گروه حاکمه و گروه دیگر را اکثریت عظیم بی چیزان تشکیل می‌دادند. وجود چنین وضعی قدرت اجرا و اداره و عمل این جامعه و دستگاه‌های سیاسی آن را بسیار محدود کرده بود. کسی تصور نمی‌کرد که ما روزی بتوانیم از شر این مشکلات خلاص شویم. در برابر چنین وضعی بود که شاهنشاه طرح انقلابی منشور ششم بهمن را تدوین کردند اولین اصل منشور مورد بحث، نابود کردن قدرت سیاسی هیات حاکمه بود. شاهنشاه به درستی تشخیص دادند که تا وقتی قدرت در دست کسانی است که نفع مسلم در حفظ وضع موجود دارند هیچ اصلاحی نمی‌توان کرد. اصلاحات انجام شده یک هدف صریح سیاسی داشت با این اصلاحات ما موفق شدیم پایه قدرت آن هیات حاکمه را سست کنیم. ...

آنگاه هژبر جوانمردی نماینده کمیته دانشجویان نیز سخنانی پیرامون اثرات انقلاب سفید در دگرگونی چهره ایران به ویژه در زمینه بهبود وضع دانشجویان ایراد کرد.

پس از سخنان جوانمردی خانم آزموده نیز در همین زمینه سخن راند. سپس [انم حراجی نماینده زنان گفت:

انقلاب بهمن ۱۳۴۱ در تاریخ ملت ما نقطه عطفی است که در ان یک فصل از تاریخ ورق خورد و فصلی تازه آغاز گشت برای ما زنان کشور، مانند همه قشرها و گروه‌های دیگر ، تفاوت‌های اساسی این دو فصل، در تفاوت‌هایی عیان می‌گردد که در زندگی ما پدید آمده است.

رضا آزمایش نماینده کمیته امور شهری گفت:

انقلاب شکوهمند ایران، برای شهرها، آزادی، مشارکت، امنیت، عمران و نوسازی و توسعه را یک جا به ارمغان آورد. اگر این مواهب برای نسل جوان امری عادی می‌نماید باید آگاه باشد که این مواهب، زاییده همت و رای رهبر خردمند انقلاب است.


دومین نشست کنگره ملی بزرگداشت دهه انقلاب ایران، ساعت ۱۵ و سی دقیقه با بودن بیش از ۵۰۰۰ تن از گروه‌های گوناگون مردم ایران در سالن محمدرضا شاه برگزار شد.

نخستین سخنران فیروز جهان تیغی نماینده خانه فرهنگ روستایی بود که در بیانات خود ره آوردهای انقلاب که سبب دگرگونی چهره روستاها شده است را ستود. آنگاه علی اکبر مین باشی نماینده گروه شرکت‌های تعاونی و روستایی در همین زمینه سخنرانی ایراد کرد و گفت که کشاورزان نخستین بهره گیران انقلاب شاه و مردم هستند و در نتیجه این انقلاب و با تشکیل شرکت‌های تعاونی و روستایی آنان از زندگی بهتری برخوردار شده‌اند.

حسین مومنی نماینده شرکت‌های سهامی زراعی گفت که انقلاب تنها عاملی بود که عقب ماندگی کشاورزان و کمبود تولیدات و هم چنین شیوه‌های غیرفعال گذشته را از بین برد و فعالیت‌های تولیدی را در بخش کشاورزی افزایش داد و در نتیجه همین عامل، تولید محصولات به طور چشم گیری زیاد شده است.


چهارمین سخنران ایراندخت خدادی نماینده خانه‌های انصاف بود که گفت: در نتیجه اصل نهم انقلاب شاه و مردم عدالت قضایی سهل و ساده در اختیار روستاییان قرار گرفت. به برکت انقلاب شاه و مردم زنان نیز همدوش مردان در خانه‌های انصاف به حل و فصل دعاوی می‌پردازند.

در این هنگام علی اکبر حمیدی نماینده گروه گارد جنگل با ستایش از شاهنشاه آریامهر، پهرستی از دستاوردهای انقلاب را در زمینه وضع جنگل‌ها و دیگر منابع طبیعی شمرد.

سپس پریدخت برومند نماینده شوراهای داوری پیرامون تاثیر انقلاب در پیدایش شوراهای داوری سخن راند.

ششمین سخنران آقای صدرکرمانشاهی نماینده روحانیون بود که برگزاری جشن‌های دهه انقلاب را به پیشگاه شاهنشاه تهنیت گفت و سپس چامه بلند و زیبایی را که در ستایش شاهنشاه سروده بود خواند.

آنگاه نماینده کارگران آقای حاجی الهی پشت تریبون قرارگرفت و سخنانی بسیار گیرا و شورانگیز ایراد کرد چنان که بارها سخنان وی با کف زدن‌های پیوسته باشندگان بریده شد.

حسام الدین حسینی خروسد به نمایندگی از سوی کشاورزان هموند شرکت‌های تعاونی سراسر ایران جشن بزرگ دهه انقلاب را به همه ایرانیان تهنیت گفت و از این که انقلاب ایران بدون خونریزی دهقانان را زمین دار کرد خدای را سپاس گفت و ادامه داد:

انقلابی که در روز ششم بهمن ماه ۱۳۴۱ از اندیشه تابناک شاهنشاه آریامهر تجلی کرد آغاز تحولی عظیم و همه جانبه برای سازندگی یک جامعه مترقی و پیشرو و دست یافتن به یک جهش سریع به سوی مرزهای ترقی بود. انقلاب سفید زنجیرهای بردگی و اسارت را از دست و پای ما کارگران ایران گسست و تاریخ ملت ما را تغییر داد و به کلیه افراد این مملکت امکان داد تا بهتر از گدشته تاریک خود در پیشرفت و ترقی کشور خویش تلاش و مجاهدت نمایند. گذشته تاریک را در نظر مجسم کنیم و به یاد آوریم آن روزهایی که فقط ارباب و مشتی سرسپرده بیگانه حق حیات داشتند. چه روزهایی از زندگی را با ناامیدی به سر بردیم و چه شب‌های تاریکی که با شکم گرسته سر بر بالین می‌گذاشتیم در حالی که دسترنج تلاش و کوشش ما صرف شب زنده داری مشتی خان و خانزاده می‌شد. تحصیل فقط در انحصار معدودی قرار داشت ولی امروز در پرتو انقلاب فرزندان ما نه تنها به دبستان‌ها و دبیرستان‌ها راه یافتند بلکه توفیق یافتند به دانشگاه راه پیدا کنند و هم اکنون عده زیادی در همین مدت کوتاهی که از انقلاب می‌گذرد کارهای حساس مملکتی را به عهده گرفته‌اند و برای احراز مسئولیت‌های بیشتری در جهت گردش چرخ‌های صنعت این مملکت خود را آماده تر می‌سازند. در پرتو اجرای صحیح نظام اقتصادی و پیشرفت‌های صنعتی درآمد سرانه افزایش یافت و کارگران امکان یافتند تا با برخورداری از سود ویژه از یک زندگی بهتری بهره مند گردند و با فرمان رهبر اندیشمند، امروز نه تنها کارگر دیگر برده و بنده کسی نیست بلکه در پناه انقلاب خود در سهام کارگاه‌های تولیدی شریک گردید و در نتیجه روابطی بسیار صمیمانه برای گردش پیشرفت صنعت و پیشرفت اقتصادی بوجود آمده که موجب ترغیب و تشویق سرمایه داران داخلی و خارجی در سرمایه گزاری در این مملکت شده است. در زمینه‌های خانه سازی، شرکت‌های تعاونی، بیمه‌های اجتماعی قانون کار افزایش مهارت‌های فنی کارهای موثری انجام یافت که کارگران این مملکت را به آینده بهتری نوید می‌دهد.
انقلاب ایران برای کارگران گذشته از جنبه‌های مادی و اقتصادی قضیه معنویت و شخصیت خاصی را پیش بینی کرد و این همان اصل بزرگ انقلابی است که شاهنشاه فرمودند دموکراسی واقعی عبارت است از ترکیب دموکراسی سیاسی و اقتصادی، بدین مناسبت بود که پایه ترقیات سیاسی و اجتماعی که قبل از انقلاب محدود به تورم‌های مالکیت‌های بزرگ بود یک باره در هم شکست و مجالس مقننه و سایر سازمان‌های دموکراتیک از جمله انجمن‌های شهر و شهرستان و استان به روی کارگران شریف باز شد و امروز که من با شما صحبت می‌کنم گروه عظیمی از کارگران شریف در تمام شئون سیاسی، اجتماعی از مجلس شورای ملی گرفته تا انجمن شهر و شهرستان در فعالیت اند و اینکه امروز در اینجا مطالبم را عنوان می‌کنم خود نتیجه دیگری از ثمرات انقلاب است.
من در حدود ۲۳ سال است که کارگر این مملکت هستم یعنی کارگری که از قبل و بعد از انقلاب اطلاع دارم. من قبل از انقلاب قادر نبودم از امکانات زندگی برخوردار شوم و همیشه دست و پایم درگیر مشکلات بی شماری بود و در اتاقی محقر و در یکی از روستاهای این مملکت با وضعی اسف انگیز زندگی می‌کردم ولی امروز در پناه انقلاب توفیق یافته‌ام خود از طریق دریافت وام صاحب مسکن شوم و فرزندانم از امکانات تحصیلی که ناشی از انقلاب است برخوردار شوند و این رفاه نسبی محصول دیگری از انقلاب ایران است. درود بر این انقلاب و رهبر خردمند آن. ولی نباید فراموش کرد که پیروزی‌های به دست آمده که مبتنی بر اصول دوازده گانه انقلاب است آغاز کار جامعه ما است زیرا کسب این موفقیت‌ها برای یک ملتی که تاریخی کهن و فرهنگی درخشان دارد، نمی‌تواند قانع کننده باشد به همین منظور ما در کمیته‌های انقلاب شرکت کردیم و دیدگاه‌ها و خواست‌های کارگران را در زمینه‌های تامین هر چه بیشتر مسکن و توسعه و گسترش شرکت‌های تعاونی، توجیه به امور درمانی و بازنشستگی را ارائه دادیم تا در برنامه ریزی آینده مورد اجرا گزارده شود. همین امر نمونه‌ای است از دمکراسی انقلاب سفید.
شرح حال و زندگی قبل از انقلاب ما کشاورزان را اگر روی کاغذ بیاورم و به عرض حضار محترم برسانم همگی را افسرده و اشک آور می‌نماید، خدای بزرگ وسیله رهبر انقلاب شاهنشاه آریامهر انقلابی بوجود آورد ۱۵ میلیون دهقان ایرانی آزاد و صاحب آب و زمین شدند، رفاه و آسایش و ترقی به دهقان بخشیده شد تا درخت پر ثمر انقلاب آبیاری و آرزوی دیرینه ما که همیشه چشم به انتظار آن بودیم برآورده شد ما آزاد مردان و آزاد زنان دوشادوش یکدیگر راه را پیمویدم تا کاروان انقلاب را به منزل آرزو رسانیم و ثمره آن به ما تعلق گرفت و ۱۲ اصل انقلاب در روستاها عملی شد. سپاه دانش در دورافتاده‌ترین دهات مشغول تدریس علم و دانش به روستا و روستازادگان بوده و هستند، سپاه بهداشت مرض را در روستاها به طور خستگی ناپذیری ریشه کن کرد و سپاه ترویج ما را یاری نمود تا سطح زندگی خود را بالا بریم.

نماینده کارگران در پایان سخنان خود از سوی همه نمایندگان گروه‌های گوناگون شرکت کننده در کنگره از پیشگاه همایونی درخواست کرد که با تشریف فرمایی خود در این کنگره بزرگ کارگران و دیگر گروه‌ها را سرافراز نمایند.

پس از سخنان نماینده کشاورزان سومین نشست کنگره به پایان رسید.

سومین روز کنگره بزرگ ملی تشریف‌فرمایی اعلیحضرتین و سخنرانی تاریخی شاهنشاه آریامهر سرانجام نفت ملی شد ۳ بهمن ماه ۱۳۵۱

در میان هلهله دختران و پسران دانش آموزی که با تکان دادن گل‌های کاغذی رنگارنگ روی پا بند نبودند و زیر بارش نرم نرم برف اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی و علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی از خودرو پیاده شدند، شهبانو پالتوی سپید رنگ بسیار زیبایی با حاشیه‌هایی از سوزن دوزی بلوچ بر تن داشتند. غریو شادی دانش آموزان پیشبازکننده دو چندان شد، سدای دسته موزیک دانش آموزان که سرود شاهنشاهی را می‌نواختند در میان ابراز شور و هیجان دانش آموزان گم شد. اعلیحضرتین چند لحظه ایستادند و با تکان دادن دست به ابراز احساسات دانش آموزان پاسخ دادند. افزون بر پیشبازکنندگان جوان غیررسمی، امیر عباس هویدا نخست وزیر، رییس مجلس سنا، رییس مجلس شورای ملی، وزیر دربار شاهنشاهی، چند تن از وزیران، رییس ستاد بزرگ ارتشتاران، ژنرال آجودان شاهنشاه پیشبازکنندگان رسمی اعلیحضرتین بودند. پیش از ورود علیاحضرتین به استادیوم منیژه توکلی دختر سپاهی دانش اسپهان که در روستای « کرسگان » خدمت می‌کند یک آلبوم زیبا از نوشتار کتاب انقلاب سفید را که خود آن را آماده ساخته بود به پیشگاه علیاحضرت شهبانو تقدیم کرد.

اعلیحضرتین سرسرای کاخ ورزش را پیمودند و به جایگاه ویژه تشریف فرما شدند. سالن غرق در نور و سرور بود، همه کف می‌زدند، موج حرکت دست‌ها، موج رنگ‌های زنده و شاد پیراهن‌های روستاییان، چهره‌های به خنده نشسته کارگران و فریادهای رسای سپاهیان انقلاب، شکوهی شگفت انگیز به کنگره داده بود. اعلیحضرتین لحظه‌ای درنگ کردند و برای چشم به راهان دست تکان دادند. یک جای خالی در تریبون‌ها دیده نمی‌شد. پله‌ها پر از مردمی بود که از گوشه و کنار کشور ایران برای شرکت در این کنگره بزرگ و تاریخی به تهران آمده بودند.

چهره‌های سرشناس بسیار بودند، هیات دولت و رییس ستاد بزرگ ارتشتاران و فرماندهان نیروهای سه گانه ارتش شاهنشاهی و گروهی از بزرگان وزارت دربار سرافرازی بودن در جایگاه ویژه را داشتند. چند تن از سفیرهای خارجی در دربار شاهنشاهی کنار جایگاه، نمایندگان مجلس سنا و شورای ملی در میانه استادیوم، نمایندگان مجلس شورای ملی و بازرگانان در کنار آنها و نمایندگان انجمن شهر نیز در میان آنها جای داشتند. جایگاه‌های دور و بر رنگارنگ بود. سپاهیان هموندان خانه‌های انصاف و شوراهای داوری، کشاورزان و کارگران در کنار هم دیده می‌شدند. نمایندگان دوازده اصل انقلاب در جایگاهی که روبروی جایگاه اعلیحضرتین قرار داشت دیده می‌شدند. نمایندگان روستاییان، سپاهیان، خانه‌های انصاف، کارگران و دانشجویان کنار هم بودند.

ده‌ها بار نمایندگان طبقه‌های گوناگون مردم در کنگره به شاهنشاه آریامهر شور و مهر خود را ابراز داشتند، بیشتر به پا می‌خاستند و شعر می‌خواندند و شعار می‌دادند. جایگاه روستاییان تماشایی بود. جامه‌های بر تن، دستارها و دستمال‌هایی که به دست داشتند و تکان می‌دادند دیدنی بود و چکامه‌هایی که می‌خواندند بیشتر با گویش محلی بود.

از ساعت ۱۵ تهران پر جنب و جوش، خلوت شد. آمد و رفت مردم و خودروها در خیابان‌ها دیده نمی‌شد. همه ایران چشم به تلویزیون‌ها دوخته بودند. از خاش و دیگر شهرها گزارش رسید که شهر یک پارچه شور و شادی است و نیمی از مردم شهری و روستایی یک رادیو ترانزیستوری در دست دارند. از کرانه‌های ارس گرفته تا خوزستان و از شرق تا غرب کشور ملت ایران یک پارچه شور و هیجان چشم به راه پخش سخنان شاهنشاه بودند. ساعت ۱۶ و پانزده دقیقه شاهنشاه آریامهر سخنان تاریخی هفتاد و پنج دقیقه‌ای خود را آغاز فرمودند. تا ساعت ۱۷ و سی دقیقه تهران در هاله‌ای از سکوت فرورفته بود. هر گاه که یکی شرکت کنندگان در کنگره بزرگ ملی فریاد « جاوید شاه » می‌کشیدند، ملت ایران نیز از هیجان می‌لرزید و نم اشک، اشک شادی، اشک عظمت سخنان شاهنشاه بر روی چهره هزاران هزار ایرانی روان می‌شد. درست ساعت ۱۷ و سی دقیقه لحظه‌ای که سخنان شاهنشاه پایان پذیرفت، آتش بازی‌های خیره کننده‌ای آسمان ایران را غرق نور کرد. تا پاسی از شب در هر خانه و کاشانه‌ای گفتگوها پیرامون سخنان تاریخی شاهنشاه دور می‌زد که قلب و روح ملت ایران را دیگر بار به امیدهای نو روشن ساخت. ساعت ۱۶ و پانزده دقیقه تنها یک سدا در ایران پژواک داشت و آن سدای شاهنشاه ایران زمین بود: [۱]


قطعنامه کنگره بزرگ ملی

روز چهارم تیر ماه کنگره بزرگ ملی با نوشتن قطعنامه به کار خود پایان داد. ساعت ۱۱ بامداد ششمین نشست کنگره ملی بزرگداشت دهه انقلاب ایران با بودن نخست وزیر و هیات وزیران و شماری از سران کشوری در میان شور و شادی پنج هزار تن از نمایندگان طبقه‌های گوناگون مردم ایران در استادیوم محمدرضا شاه برگزار شد. پس از نواختن سرود انقلاب، آقای موچشی رییس کنگره رسمیت نشست را به آگاهی رساند و از تشریف فرمایی شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو به نشست دیروز کنگره سپاسگزاری کرد. آنگاه از نخست وزیر درخواست کرد که سخنانی ایراد نماید.


کارناوال بزرگ قرن

روز ششم بهمن ایران یک پارچه شور بود، هیجان بود و سدا. از بامدادان

این کارناوال بزرگترین و باشکوه‌ترین کارناوالی بود که در پنجاه سال گذشته در تهران به راه افتاده است. کارناوال از نمایشگاه بین المللی در خیابان پهلوی به راه افتاد و از خیابان پهلوی تا سه راه شاه و خیابان نادری، استانبول، شاه آباد، بهارستان، سرچشمه، سیروس تا میدان مولوی، میدان خیام، میدان شاهپور، میدان گمرک، خیابان سی متری، میدان ۲۴ اسفند، امیرآباد، پارک وی، تا نمایشگاه بین المللی بود. این کارناوال که درازای آن پنج کیلومتر است از سه بخش اساطیر، تاریخ و ایران نوین و انقلاب شاه و ملت تشکیل می‌شد. پیش از آغاز کارناوال جارچیان به سبک گذشته به مردم هشدار می‌دادند و مردم را از در ده سالی که از انقلاب شاه و ملت گذشته است چه دستاوردهایی را مردم ایران در پرتو انقلاب به دست آورده‌اند