New Server

پیام نوروز باستانی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به ملت ایران ۱ فروردین ماه ۱۳۴۲

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
درگاه انقلاب شاه و مردم درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی

دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران


پیام نوروز باستانی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به ملت ایران ۱ فروردین ماه ۱۳۴۲


نوروز باستانی را به عموم افراد ملت ایران تبریک می‌گویم و شادکامی و تندرستی و سعادت روزافزون همه را در این سال نو از خداوند متعال خواستارم.


در سالی که گذشت تاریخ قطور این کشور کهنسال ورق خورد و فصلی کاملا تازه در این تاریخ آغاز گردید.


تحولی که در این سال در بنیاد اجتماعی مملکت ما و در اساس جامعه ایرانی روی داد در طول تاریخ ایران بی سابقه بود. در این سال که مسلما در آینده به عنوان مبدا تحولی عظیم و اساسی در حیات کشور ملت ایران از آن یاد خواهد شد بسیاری از بی‌عدالتی‌ها در اجتماع ما از میان رفت و بسیاری از محرومیت‌های نابجا جبران گردید، به طوری که امروز در طلیعه سال نو ملت ایران می‌تواند نه تنها سالی تازه را در زندگانی خود جشن بگیرد، بلکه در واقع آغاز دورانی نوین را در حیات ملی و اجتماعی خویش جشن می‌گیرد. امسال اشعه حیات بخش آفتاب نوروزی فقط شاهد رستاخیز طبیعت نیست، بلکه شاهد رستاخیز عمیق‌تر و پایدارتری در حیات اجتماعی و تاریخی یک ملت کهنسال است که همواره در وجود خود نیرویی لایزال برای تجدید حیات ملی نهفته داشته است و دارد. راز پیروزی این رستاخیز ملی واجتماعی که شاید انجام آن با این کمال و با این اندازه رشد و متانت آنهم در مدتی چنین کوتاه در تمام جهان بی سابقه بوده است همان راز بقای جاودان این ملت و این کشور است.


اکنون که با عنایات پروردگار و با همت و اراده ملت شرافتمند ایران این رستاخیز عظیم اجتماعی در کشور ما به بهترین صورت و با حفظ تمام آزادی‌های قانونی انجام گرفته است باید همه متوجه باشیم و فراموش مکنیم که اکنون دیگر دورانی که باید آن را عصر سازندگی نام داد برای ملت ایران فرا رسیده است.


از امروز وظیفه همه مردم این کشور این است که در هر مقام و موقعیتی که هستند و یا هر امکانات و مقدوراتی که دارند سهم خویش را در ساختن بنای استوار ایران آینده، بر اساس جامعه‌ای آزاد و مترقی و برخورداری از کلیه حقوقی که پیشرفته‌ترین جوامع امروزی جهان از آن بهره‌مندند بر عهده گیرند، و وظایف سنگین و خطیری را که در این دوران سازندگی متوجه آنهاست با کمال شهامت و ایمان انجام دهند. در جامعه‌ای که اکنون در کشور ما پی‌ریزی شده است، نه تنها جایی برای یاس و فساد و تخریب نیست، بلکه برای سستی و ضعف و طفره از انجام وظیفه نیز جایی نیست. اجتماع ایران فردا صرفا بر اساس عدالت اجتماعی، تقسیم و توزیع عادلانه ثروت‌ها، کار و کوشش شرافتمندانه، و بهره برداری هر کس از زندگی به تناسب کار و سرمایه، بر اساس موازین قانونی و با تامین حداقل زندگانی برای عموم، متکی خواهدبود و جامعه خوشبختی که دورنمای آن را ما از هم اکنون با وضوح می‌بینیم بر همین پایه استقرار خواهد یافت.


من در آغاز سال نو از اینکه پروردگار یکتا که عنایت کامله‌اش همواره شامل حال این کشور و ملت بوده به ما در سال گذشته توفیق آن داده است که تحولی چنین عظیم و حیاتی را به خلاف بسیاری از ممالک دیگر جهان با آرامش و متانت کامل و بدون خونریزی و آشفتگی و فداکردن آزادی‌ها و حقوق خویش به سامان رسانیم، به درگاهش سپاس می‌گزارم و آرزو دارم که ملت ایران نیز با کار و کوشش روزافزون و با حس وظیفه شناسی و قبول کامل مسئولیتی که در برابر نسل‌های آینده این سرزمین به عهده دارد خود را شایسته این عنایت و تفضل خداوندی نشان دهد.