New Server

پیام نوروزی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به ملت ایران ۱ فروردین ۱۳۴۴

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
درگاه انقلاب شاه و مردم درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی

برنامه عمرانی سوم/سال‌های ۱۳۴۳ تا ۱۳۴۵


پیام نوروزی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به ملت ایران ۱ فروردین ۱۳۴۴


فرا رسیدن سال نو را به عموم افراد ملت ایران تبریک می‌گویم و شادکامی و رفاه همگی را در این سال تازه از درگاه خداوند متعال خواستارم.


سالی که به پایان رسید برای کشور ما چه از لحاظ ملی و چه از نظر بین‌المللی موفقیت‌های بسیار همراه داشت. فعالیت‌های وسیع اقتصادی طبق برنامه‌هایی که طرح شده بود به صورتی رضایت بخش انجام گرفت و به موازات آن‌ها پیشرفت در کلیه شئون دیگر نیز ادامه یافت.


تحول اجتماعی عظیمی که از ششم بهمن ماه ۱۳۴۱ به منظور قرار دادن کشور ما در صف مترقی ترین ممالک جهان آغاز شده است راه خود را با موفقیت دنبال کرد.


در نیمه دوم سال قراردادهای نفتی بی‌سابقه‌ای منعقد گردید که حداکثر منافع ملی ما را در بر داشت، و بدیهی است که این عواید کلاً به مصرف توسعه اقتصادی مملکت خواهد رسید.


همزمان با این فعالیت‌های داخلی، کشور ما از لحاظ بین‌المللی نیز روز بروز موقعیت ممتازتری احراز کرد و ثبات سیاسی ایران و انجام برنامه‌های مترقیانه آن حیثیت جهانی ما را بیش از پیش بالا برد. در صحنه سیاست جهان مملکت ما در سال گذشته به کرات نقش بارزی را به نفع صلح و تفاهم عمومی ایفاء کرد، و از نظر معنوی نیز ابتکار رهبری یک نهضت جهانی مبارزه با بیسوادی را برای نجات جامعه بشری از بلای جهل در دست گرفت.


اکنون که بار دیگر در تاریخ کهنسال این کشور نوروزی تازه فرا رسیده است، من از همه مردم ایران انتظار دارم که در سال نو با ایمان و کوششی باز هم بیشتر راهی را که کشور ما به خاطر ترقی و سعادت خود و برای تجدیدی مجد و عظمت گذشته خویش در پیش گرفته است دنبال کنند، و فراموش مکنند که ما باید آنچه را که کشورهای پیشرفته جهانی در مدتی دراز انجام داده‌اند در مدتی بسیار کوتاه تر عملی سازیم و طبعاً حصول این نتیجه مستلزم فداکاری و گذشت و تلاشی بیش از همه آن‌ها است. ولی این کوششی است که مسلماً آتیه‌ای سعادت‌بخش برای ما و فرزندان ما همراه خواهد داشت و من با اعتقادی که همواره به نبوغ و شایستگی ملت ایران داشته‌ام یقین دارم همچنانکه نوروز پیام‌آور امید و شادی و روشنایی است، این همبستگی ملی نیز مبشر ایرانی آباد و مترقی و سعادتمند خواهد بود. خداوند بزرگ در این سال نو نگهدار ایران عزیز و یار همه شما باد!