پیام اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در بیستمین سالگرد بنیاد سازمان جهانی خواربار و کشاورزی ۶ آذر ماه ۱۳۴۴

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۸ مارس ۲۰۱۸، ساعت ۰۵:۵۸ توسط Bijan (گفتگو | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به: گشتن، جستجو
دانشگاه صنعتی آریامهر درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی

برنامه عمرانی سوم/سال‌های ۱۳۴۳ تا ۱۳۴۵


پیام اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در بیستمین سالگرد بنیاد سازمان جهانی خواربار و کشاورزی ۶ آذر ماه ۱۳۴۴


به عنوان پادشاه کشوری که کلیه امکانات و مقتدرات خود را برای جهاد با فقر و گرسنگی و بی‌سوادی تجهیز نموده‌است تلاش خستگی‌ناپذیر سازمان ملل متحد و سازمان خواربار و کشاورزی و سایر سازمانهای بین‌المللی را که صمیمانه به مبارزه با گرسنگی و فقر برخاسته‌اند، ستایش می‌نمایم.
کشور من به همکاری‌های فنی بین‌المللی و برنامه غذای جهانی و نهضت مبارزه با گرسنگی که توسط سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد رهبری می‌شود، با نظر احترام و تأیید می‌نگرد، زیرا در دنیایی که بشر به نیروی علم راه آسمانها را به روی خود گشوده‌است، دیگر نمی‌توان جهل و گرسنگی را سرنوشت اجتناب‌ناپذیر قسمتی از مردم جهان دانست.
جهل و بیماری و گرسنگی از هم جدا نیستند و وجود هر یک از آنها دو عامل دیگر را نیز به همراه می‌آورد، و تا زمانی که این نیروهای مخرب وجود داشته‌باشند، به پیشرفت واقعی جامعه بشری و به صلح پایدار امیدوار نمی‌توان بود.
منابع طبیعی جهان هنوز قدرت تولید بسیار دارند و با همت و کوشش و سلاح علم و دانش می‌توان چند برابر ظرفیت فعلی از آنها بهره‌برداری نمود. هنوز سه‌پنجم وسعت دنیا یعنی دریاها برای بشری که به قلب آسمانها راه یافته تقریباً ناشناخته باقیمانده‌است و مسلماً با استفاده و بهره‌برداری صحیح از این منبع بزرگ می‌توان کمبود مواد غذایی مردم جهان را به نسبت زیادی جبران کرد.
کشور من با تجهیز کلیه عوامل و امکانات خود، به جهاد علیه تمام این ابتلائات برخاسته و از طریق اجرای قانون اصلاحات ارضی و بسیج سپاه دانش و سپاه بهداشت و سپاه ترویج‌وآبادانی به مبارزه و ریشه‌کنی نادانی و بیماری و فقر و گرسنگی مصمم گردیده‌است.
توفیق در این جهاد دنیایی مستلزم هماهنگ‌ساختن کلیه مقدورات طبیعی و صنعتی و اقتصادی و تربیتی کلیه کشورها و مردم جهان است.
من به آینده بسیار امیدوارم و مطمئنم سرانجام تمام امکانات ملی و منطقه‌ای و بین‌المللی به منظور نجات بشریت از چنگال جهل و فقر و بیماری تجهیز خواهدگردید.