New Server

موزه هنرهای معاصر تهران

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
درگاه شهبانو فرح پهلوی موزه هنرهای معاصر تهران

شهبانو فرح پهلوی

درگاه محمدرضا شاه پهلوی
علیاحضرت شهبانو در بازدید از نقاشی هنرمندان معاصر ایران ۲۵۳۷ شاهنشاهی
موزه هنرهای معاصر تهران

موزه هنرهای معاصر تهران در سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی برابر با (۱۹۷۷ میلادی) به کوشش و ابتکار شهبانو فرح پهلوی در ضلع غربی پارک فرح و در زمینی به پهنه ۲۰۰۰ متر مربع دربرگیرنده باغ تندیس‌ها بنا شد.

این موزه شامل ارزنده‌ترین و رساترین کلکسیون هنر غربی در قاره آسیا است.

معماری

معماری موزه مجموعه‌ای است از سنت، مدرنیسم و مفاهیم فلسفی که به دست معمار ایرانی کامران دیبا طراحی شده‌است. هشتی، چهارسو و گذرگاه‌ها از جمله عناصر چشم‌نواز این مجموعه بدیع به شمار می‌رود. همچنین تأثیر بادگیرهای یزد بر معماری مجموعه واضح است. هشت نگارخانه موزه که با اختلاف سطحی بی نظیر نسبت به هم بنا شده‌اند، بیننده را در مسیری چرخشی گرداگرد فضای اصلی موزه می‌گردانند؛ این مسیر به گونه‌ای طراحی شده‌است که انتهای هشتمین و آخرین نگارخانه به هشتی یا همان نگارخانه اول باز می‌گردد.


آثار هنری استفاده شده در بنا

در دل هشتی موزه اثری از هنرمند ژاپنی، نوریوکی هاراگوچی قرار دارد که از روغن و پولاد ساخته شده‌است. در میانه یکی از گذرگاه‌ها اثری از هنری مور قرار دارد و فضای سبز اطراف موزه به نام باغ تندیس آثار حجمی هنرمندانی مانند پرویز تناولی، هنری مور و آلبرتو جاکومتی قرار دارد.

گنجینه

در گنجینه همیشگی موزه بیش از ۳۰۰۰ اثر ارزشمند و یگانه از نخبگان هنرهای تجسمی ایران و جهان نگهداری می‌شود. در سال ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴ همه آثار این گنجینه در نمایشگاهی با عنوان جنبش هنر مدرن، به نمایش درآمد.


بخش‌های جنبی

موزه هنرهای معاصر به جز ۸ نگارخانه اصلی، دارای چندین بخش‌ جنبی نیز می‌باشد که از جمله آن‌ها می‌توان به سینماتک، بایگانی و گنجینه آثار هنری، کتابخانه تخصصی، کتابفروشی تخصصی و کافه تریا اشاره کرد.

منابع

  • وب‌گاه موزه‌های تهران
  • وب‌گاه موزه هنرهای معاصر تهران
  • ویکی‌پدیای انگلیسی


پیوند به بیرون