New Server

فدراسیون ورزشی کر و لال‌ها

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
شهبانو فرح پهلوی فدراسیون ورزشی کر و لال‌ها درگاه محمدرضا شاه پهلوی
باریابی قهرمانان کر و لال به پیشگاه علیاحضرت امرداد ۱۳۴۴
قهرمانان کر ولال در تمرین کشتی

فدراسیون ورزشی کرو لال ها در سال ۱۳۳۴ در تهران بنیان شد. هدف از ایجاد آن گسترش و رواج دادن ورزش میان کرو لال‌های ایران بر پایه مقررات و اساس فنی جهانی و نیز شرکت دادن آن‌ها در مسابقه‌های داخلی و خارجی بود. سازمانی است مستقل و دارای یک تشکیلات مرکزی در تهران و هیات ورزشی کر و لال‌ها در هر شهرستان. در روز ۸ شهریور ماه ۱۳۴۰ شهبانو فرح پهلوی پس از دیدار با قهرمانان کر و لال که در مسابقه‌های جهانی کر و لال‌ها مدال‌های طلا و نقره به دست آورده بودند ریاست عالیه فدراسیون ورزشی کر و لال‌ها را پذیرفتند.

سازمان مرکزی فدراسیون از یک هیات مدیره هفت نفری و کمیسیون‌های فنی و مسابق‌ها و داوری است که از پنج نفر تشکیل می‌شود.[۱]

رییس هیات ورزشی کر و لال‌ها ی هر شهرستان بر پایه پیشنهاد فدراسیون ورزشی کر و لال‌های ایران و تایید سازمان تربیت بدنی بومی برگزیده می‌شود.

فدراسیون ورزشی کرو لال‌ها ی ایران در سال ۱۳۳۴ با فعالیت در سه یا چهار رشته ورزشی آغاز به کار کرد.

۱۲ امرداد ماه ۱۳۴۴ قهرمانان کر و لال ایران که در المپیک کر و لال‌های دنیا شرکت کرده بود به پیشگاه شهبانو باریافتند. نخست گزارش مسابقه‌ها به آگاهی علیاحضرت رسید سپس شهبانو دستور دادند که باشگاه بسیار مدرنی برای ورزش‌های گوناگون برای کر و لال‌ها ویژه شود. علیاحضرت شهبانو قهرمانان کر و لال را یک هفته در هتل رامسر میهمان کردند.

در سال ۱۳۴۴ باشگاه ورزشی مدرن کر و لال‌ها گشوده شد که در سال ۱۳۴۵آغاز به کار نمود.

در سال ۱۳۴۷ برای نخستین بار در رشته‌های کشتی آزاد، کشتی فرنگی، پینگ پنگ دختران و پسران در سطح کشور مسابقه‌های قهرمانی انجام گرفت. دومین دور مسابقه‌ها در تهران و سومین و چهارمین آن در سپاهان (اصفهان) و تهران برگزار گردید.

فدراسیون ورزشی کر و لال‌ها پس از انقلاب اسلامی به فدراسیون ناشنوایان ایران نامیده شد.

منابع

  1. انتشارات دفتر مخصوص شهبانو، تهران،۱۳۵۴، ص.۸۰