New Server

صفحه اصلی

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۳ مارس ۲۰۱۲، ساعت ۱۸:۰۶ توسط Bellavista (گفتگو | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به: گشتن، جستجو

مجلس شورای ملی
ستارخان و باقرخان و جنگ‌آوران قانون اساسی سکولار مشروطه

به وبگاه مشروطه خوش آمدید. مشروطه یعنی پارلمانی و کشوری که قانون اساسی دارد. این پایگاه یک کتابخانه پژوهشی دیجیتال تاریخ معاصر ایران است. این کتابخانه از تاریخ ۲۸ فوریه ۲۰۱۰ آغاز به کارکرد. کتابخانه‌ی زبان پارسی ما دارای ۶۲٬۸۵۶ یکان نوشتاری است. درونمایه این وبگاه دربرگیرنده اطلاعات درباره زندگی‌نامه‌ها، سازمان‌ها، رخدادها، جایگاه‌ها و یادمان‌ها و شاهکارهای ادب ایران می‌باشد. این وبگاه سندها، قانون‌ها، پروتکل مذاکرات مجلس شورای ملی، مجلس سنا، مجلس موسسان و فهرست نمایندگان مردم در مجلس‌ها در دوره‌های گوناگون را از آغاز جنبش مشروطه در ایران و بنیان مجلس شورای ملی در ۱۴ امرداد ۱۲۸۵ (روز مشروطیت) تا پایان دوره بیست و چهارم مجلس شورای ملی ایران ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ را به همراه اصل سند یکپارچه و بدون سانسور و دستکاری برای آگاهی هم‌میهنان گردآوری کرده‌است. ابزار بازیابی قانون‌ها و مذاکرات بیست و چهار دوره مجلس شورای ملی بر پایه تاریخ، موضوع و شخص، چه سخنران و چه درباره وی سازمان داده شده‌اند.

زندگی‌نامه پادشاهان مشروطه، اعلیحضرت همایون رضا شاه بزرگ و اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر، و علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی و شخصیت‌های سیاسی، کشوری و لشکری، و دیگر بزرگان ادب و هنر ایران زمین نیز در این وبگاه وجود دارد. از همه ایرانیان می‌خواهیم که به ما در گسترش درونمایه پایگاه مشروطه یاری‌کنند و آن نوشتار یا فرتور را به ما بفرستید تاریخ ایران را با سند بخوانید و خود را از پیش‌داوری‌ها رها سازید. خرد خود را بکار بگیرید زیرا زمانی که ملت خود آغاز به اندیشیدن می‌کند و پرده از روی این گروه که می‌گویند ما می دانیم، بر می‌دارد می‌بیند که آنها دروغگویانی بیشتر نیستند و قدرت این گروه شکسته می‌شود.

زادروز والاحضرت شاهدخت لیلا پهلوی ۷ فروردین ماهروز نیایش ۲۱ فروردین ماه • آغاز هفته ارزشیابی پیشاهنگی ۳ اردیبهشت ماه • تاجگذاری اعلیحضرت همایون رضا شاه بزرگ ۴ اردیبهشت ماهبنیاد رادیو ایران ۴ اردیبهشت ماه • زادروز علیاحضرت ملکه مادر پهلوی ۶ اردیبهشت ماه • زادروز والاحضرت شاهپور علیرضا پهلوی ۸ اردیبهشت ماهروز کارگر ۱۱ اردیبهشت ماهآیین سپاس ۱۲ اردیبهشت ماه • آغاز هفته ایران باستان ۱۶ اردیبهشت ماه • روز دوستی جوانان شیر و خورشید سرخ ایران ۱۸ اردیبهشت ماه • روز تعاون ایران ۲۳ اردیبهشت ماهروز نیروی هوایی ۱۱ خرداد ماهروز لژیون خدمتگزاران بشر ۲۳ خرداد ماهروز مشروطیت ۱۴ امرداد ماهروز رستاخیز ملی ۲۸ امرداد ماهجشن هنر شیراز ۳۰ امرداد ماه تا ۸ شهریور ماهروز جهانی مبارزه با بیسوادی ۱۷ شهریور ماهبر تخت شاهنشاهی نشستن محمدرضا پهلوی ولیعهد ایران ۲۵ شهریور ماهروز دهقان ۱ مهر ماهروز سروش آریامهر ۶ مهر ماه • روز پلیس ۱۵ مهر ماه • جشن مهرگان ۱۶ مهر ماه • روز معلم ۱۶ مهر ماهجشن‌های ۲۵۰۰ سال بنیانگذاری شاهنشاهی ایران ۱۷ تا ۲۶ مهر ماهروز خانه انصاف ۲۱ مهر ماهزادروز شهبانو فرح پهلوی ۲۲ مهر ماه تهرانروز راه‌آهن ۲۳ مهر ماهروز نیروی هوایی ۲۵ مهر ماهجشن فرهنگ و هنر ۳ آبان ماهزادروز اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر ۴ آبان ماه تهران • زادروز والاحضرت شاهدخت اشرف پهلوی ۴ آبان ماه • تاجگذاری اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر و علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی ۴ آبان ماهزادروز والاحضرت رضا پهلوی ولیعهد ایران ۹ آبان ماهروز کودک ۹ آبان ماههفته کودک ۹ تا ۱۶ آبان ماهروز نیروی دریایی ۱۴ آبان ماهروز بیمه ۱۵ آبان ماه • هفته روشندلان ۱ تا ۷ آذر ماه • هفته کار نیک پیشاهنگی ۵ تا ۱۱ آذر ماهروز بهداشت و تنظیم خانواده ۱۴ آذر ماه • روز حقوق بشر ۱۹ آذر ماه • روز نجات آذربایجان ۲۱ آذر ماه روز مادر ۲۵ آذر ماهکشف حجاب و دادن حقوق اجتماعی به بانوان ایران ۱۷ دی ماهروز ارتش شاهنشاهی ایران ۱۸ دی ماهاصلاحات ارضی و الغای رژیم ارباب و رعیتی ۱۹ دی ماهانقلاب شاه و مردم ۶ بهمن ماهاستقلال دانشگاه تهران ۱۵ بهمن ماهروز شکرگزاری ۱۵ بهمن ماهروز دفاع غیرنظامی ۲۵ بهمن ماهروز ژاندارمری ۲۷ بهمن ماهکودتای سوم اسفند روز رضا شاه کبیرروز پرستار ۵ اسفند ماهدادن حق رای به بانوان ایران و حقوق برابر سیاسی با مردان ۸ اسفند ماهروز ملت ۹ اسفند ماهجشن درختکاری ۱۵ اسفند ماهجشن جاوید ۲۰ اسفند ماهزادروز والاحضرت شاهدخت فرحناز پهلوی ۲۱ اسفند ماهروز ذوب‌آهن ۲۳ اسفند ماهزادروز رضا شاه بزرگ ۲۴ اسفند ماهروز پدر ۲۴ اسفند ماهروز نفت


نوشتار برگزیده
  • اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

پیام اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران به اهالی خوزستان ۵ فروردین ماه ۱۳۳۴

دو سال و سه ماه پیش به خطه تاریخی خوزستان و شهر عزیز آبادان مسافرت نمودم که در من اثری بسیار عمیق باقی گذاشت. به خطه‌ای پا گذاشتم که مردم آن از احساسات پاک وطن‌پرستی و از اظهار نیات خود به هیچ وجه مضایقه نمی‌کردند و ضمناً به خطه‌ای پا گذاشتم که هر وجب آن معدنی از ثروت و من جمله از ذخایر گرانبهای نفت و همچنین هر وجب از خاک آن از ادوار پر افتخار تاریخی ایران حکایت می‌کند.

در قیافه‌های شما و در صحبت با شما می‌دیدم که دو چیز می‌خواهید: یکی اعتلای نام ایران و دوم آبادی و ترقی این استان و قدم نهادن آن در راه پیشرفت‌های اقتصادی و صنعتی.

برای خاطر شما در بدو امر، فرد فرد ایرانیان قیام کردند. بیست‌ میلیون جمعیت ایران با روح و قلب دنبال منافع و امیدهای شما بودند. به خاطر دارم موقعی که همه و خود من در رأس قوای مملکتی برای هر گونه فداکاری در راه انجام آمال و آرزوهای ایرانیان حاضر بودیم، متأسفانه اتفاقاتی که نمی‌بایست بیفتد افتاد.

کسانی که خود را بانی و حافظ منافع شما می‌دانستند شما را فراموش کردند و فقط به فکر خودشان افتادند و گفتند که نفت نمی‌خواهیم، درِ چاه‌ها را می‌بندیم، ولی خودمان در مسند کار باقی می‌مانیم. بدبخت اشخاصی که فکر می‌کنند در ویرانه مثل جغد می‌شود خوابید و زمامداری کرد، و بیست‌ میلیون جمعیت را قربانی نمود و حتی قادر بشوند که آنها را اسیر هر بیگانه‌ای بنمایند.

لیکن همانطوری که شخصاً در مدت ۱۳ سالی که زمام امور را دارم به چشم خود مشاهده کردم، این بار نیز مثل دو مرتبه قبل از آن خدای ایران، آن قدرتی که همیشه در آخرین لحظه شما ایرانیان را از مرحله ننگ و نیستی نجات می‌دهد، بار دیگر دست خود را از آستین درآورد. در یک روز و حتی در یک ساعت معین می‌توان گفت بیست‌ میلیون جمعیت ایران مثل یک فرد واحد دست رد بر سینه اجنبی‌پرستان گذاشتند و نشان دادند که نه تنها می‌خواهند زنده و مستقل باقی بمانند، بلکه با آبرو و حیثیت و شرافت زندگی کنند.

همان حرکت شما کافی بود که نه تنها آن خطر حتمی را بر طرف کند، بلکه آینده ایران را در همان موقع با افتخار هر چه بیشتر ترمیم نماید. همان ساعت معلوم بود که ملت ایران نه فقط از بین رفتنی نیست، بلکه درخشان‌ترین آینده‌ها در مقابل اوست.

کارهایی که بعد از آن روز انجام گرفت الهامی بود که ما از شما اهالی این خطه و ملت ایران گرفتیم.

اگر توانستیم منافع ملت ایران را حفظ کنیم و به بهترین وجهی که ممکن بود به سامان برسانیم، برای اطمینانی بود که به روحیه و اخلاق پسندیده شما و به سوابق ممتد مبارزه‌ای که شما با سخت‌ترین شرایط برای حفظ منافع خود کرده‌بودید داشتیم، و با همان ایمان بعد از مدت‌ها صحبت و مذاکره توانستیم با انجام دادن آرزوی دیرین ایران، نفت ملی شده را با آبرومندی و حیثیت هر چه تمام‌تری به جریان بیاندازیم و دو مرتبه بازارهای دنیا در اختیار ما قرار گیرد.

اقدامات وسیع دیگری در نظر است که هر سال بیشتر و به طور کامل‌تری به مرحله اجرا درخواهدآمد و آبادان شما و خوزستان نه فقط از بهترین استان‌های این کشور، بلکه نمونه‌ای از ترقی و تمدن و پیشرفت این خطه از دنیا خواهدشد.

در آغاز این سال که آغاز فعالیت مجدد اراضی نفت‌خیز می‌باشد، به نوبه خود بهترین تبریکات خویش را به عموم شما ابلاغ می‌کنیم، و امیدواریم همه در پناه خداوند متعال با فعالیت هر چه بیشتر و با حفظ احساسات میهن‌پرستانه‌ای که همیشه داشته‌اید، بهترین سال‌ها را آغاز کنید و آرزوهای دیرینه عمومی را هر سال بیشتر و بهتر انجام بدهید و برای آیندگان بهترین سرمشق درایت و میهن‌پرستی باشید.

خدا پشت و پناه همه شما باد.


آخرین‌هاپروژه‌های بزرگ
سوگند پادشاهی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به نگاهبانی از قانون اساسی مشروطه ایران ۲۵ شهریور ۱۳۲۰

حکومت مشروطه شاهنشاهی ایران

- پرچم سه رنگ شیر و خورشید نشان ایران
- سرود ملی ایران
- پارلمان - قوه قانونگذاری
- مجلس شورای ملی
- قوانین ایران نوین
- مجلس سنا


  • شاهنشاه ایران
- اعلیحضرت همایون رضا شاه بزرگ
- اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر
- سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر
- انقلاب شاه و مردم
- بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر
- برنامه‌های عمرانی کشور
- به سوی تمدن بزرگ
- حزب رستاخیز ملت ایران
- نیروهای مسلح شاهنشاهی ایران
- علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی
- والاحضرت همایون رضا پهلوی ولیعهد ایران رضا شاه دوم


- رای اعتماد به نخست‌وزیران مصوب مجلس شورای ملی
  • دادگستری - قوه قضاییه


رسته‌های بنیادی

آثار


پدیدآورندگان


دیداری‌ها شنیداری‌ها و خواندنی‌ها

 فیلم‌ها
 شنیداری‌ها
 فرتورها
 کتاب‌ها
 روزنامه‌ها و هفته‌نامه‌ها
سپارش سخنان اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی در نخستین کنگره شرکت‌های تعاونی روستایی ایران ۱۹ دی ماه ۱۳۴۱

سخنان تاریخی شاهنشاه آریامهر