New Server

شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
درگاه شهبانو فرح پهلوی شهبانو فرح پهلوی

شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران

درگاه محمدرضا شاه پهلوی
نمایشگاه بین‌المللی ایران
نمایشگاه بین‌المللی ایران

۲۲ شهریور ماه ۱۳۴۳ شاهنشاه و شهبانو ساعت ۱۷ و سی دقیقه از نمایشگاه بین‌المللی ایران در جنوب هتل هیلتون و وابسته به وزارت اقتصاد بازدید فرمودند. در این بازدید حسنعلی منصور نخست وزیر، چند تن از وزیران، رییس مجلس سنا و مجلس شورای ملی، رییس ستاد بزرگ ارتشتاران و بزرگان کشور با بانوانشان بودند. در این بازدید علیاحضرت شهبانو ریاست عالیه نمایشگاه بین المللی تهران را پذیرفتند.

شاهنشاه و شهبانو به غرفه موسسه استانداردها راهنمایی شدند. در این غرفه گسترده میوه ها، سبزی ها، حبوبات، خشکبار و جایگاه خشک کردن و اتاقک گرگود ویژه برگه به نمایش گزارده شده بود. همه فرآورده های در این نمایشگاه ویژه صادرات ایران است که از سوی موسسه استاندارد ها آماده می گردند. کارهای موسسه استاندارد نشان دهند افزایش و بهبود صادرات ایران می باشد.

شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران در سال ۱۳۴۲ بنیان شد. سازمان اداری شرکت از مجمع عمومی صاحبان سهام، هیات مدیره و بخش بازرسی تشکیل می‌شود.

 • الف: مجمع عمومی صاحبان سهام از وزیر اقتصاد، معاون امور صنعتی و معاون امور بازرگانی تشکیل می‌شود.
 • ب: هیات مدیره شرکت: یک رییس هیات مدیره و مدیر عامل و دو تن عضو هیات مدیره از سوی مجمع عمومی برای چهار سال برگزیده می‌شوند.
 • ج: بازرسی: بازرس نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران هر سال از سوی مجمع عمومی صاحبان سهام برگزیده می‌شود و بازرس می‌تواند برای دور پسین دوباره برگزیده شود.

انجام‌شده‌ها از سال ۱۳۴۲ تا ۱۳۵۱

 • برگزاری نمایشگاه در شیراز، کاشان، تهران میان سال‌های ۱۳۴۳ تا ۱۳۴۶
 • برگزاری نمایشگاه صنایع دستی، عکس، مواد غدایی در لندن، فرانسه، کلن، برلین، بروکسل، جده، پاکستان، ازمیر، مسکو، بغداد، کابل و اوزاکا در سال‌های ۱۳۴۴ تا ۱۳۴۸

دومین نمایشگاه بازرگانی بین‌المللی آسیایی - تهران ۱۳۴۸

دومین نمایشگاه بازرگانی بین‌المللی آسیایی در تهران روز سیزدهم مهر ۱۳۴۸ برگزار شد. در این نمایشگاه رویهم‌رفته ۳۰۰۰ انستیتو از ۴۰ کشور آسیایی، اروپای شرقی و غربی، افریقا، امریکای شمالی و جنوبی و استرالیا شرکت کردند. افزون بر نیم میلیون تن در درازای ۲۰ روز از این نمایشگاه دیدن کردند. در این نمایشگاه نزدیک به ۱۲۴۰۰ تُن کالا به ارزش ۳۲۱،۳۱۶،۰۰۰ ریال از کشورهای خارجی برای همگان به نمایش گزارده شد.

 • برگزاری نمایشگاه عکس میلان ۱۳۴۹
 • نمایشگاه مصالح ساختمانی و لوازم خانه‌سازی - تهران ۱۳۵۰ - در این نمایشگاه ۱۰۳ شرکت تولید کننده داخلی و ۲۴ شرکت خارجی فرآورده‌های خود را چون لوازم و مصالح تزیینی، ساختمانی، مهندسی به نمایش گذاشتند.
 • نمایشگاه پیشرفت استان‌ها - نمایشگاه پیشرفت استان‌ها روز هشتم آبان ماه ۱۳۵۰ گشایش یافت. این نمایشگاه، هم‌زمان با جشن دو هزار و پانصدمین سال بنیانگذاری شاهنشاهی ایران و با شرکت بخش خصوصی و بخش عمومی چهارده استان و ۹ فرمانداری کل برگزار شد. پانصد و چهل موسسه و سازمان خصوصی و دولتی فرآورده‌های صنعتی و سنتی خود را به نمایش گذاشتند.
 • نمایشگاه مونترال بشر و دنیای او - این نمایشگاه در ۲۹ تیر ماه ۱۳۵۱ به پا شد و ۲۷۶،۰۰۰ تَن از غرفه ایران بازدید کردند.
 • نمایشگاه قاهره - ۱۲ اسفند ۱۳۵۰ با شرکت ۲۲ شرکت ایرانی برگزار شد و تا ۳ فروردین ۱۳۵۱ به درازا کشید.
 • نمایشگاه دمشق - ۳ شهریور ۱۳۵۱ با شرکت و همکاری ۲۵ شرکت ایرانی برگزار شد. این نمایشگاه تا ۳۰ شهریور ماه ۱۳۵۱ به درازا کشید.
 • نمایشگاه دایمی ایران - ۱۶ امرداد ۱۳۵۱ تا ۱۵ مهر ماه ۱۳۵۱ با شرکت ۲۲ استان و فرمانداری کل برگزار شد.
 • نمایشگاه بین‌المللی مصالح و ماشین‌آلات ساختمانی و تزیینات داخلی - ۲۳ شهریور ۱۳۵۱ برای ۱۵ روز با شرکت ۵۰ کمپانی تولید کننده ایرانی و ۵۲ کمپانی از ۸ کشور برگزار شد.

قوانین