New Server

سخنان محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در باریابی اصناف پس از فرمان همایونی برای پایین آوردن هزینه زندگی و مبارزه با گرانی کالاها ۲۰ خرداد ۱۳۴۴

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
فرمان‌های محمدرضا شاه پهلوی درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی

برنامه عمرانی سوم/سال‌های ۱۳۴۳ تا ۱۳۴۵
ShahanshahAryamehr1343a.jpg
رییس‌های اصناف پس از باریابی از کاخ سعدآباد بیرون می‌آیند
فرمان شاهنشاه دایر بر کاهش بهای کالاهای مورد نیاز مردم

فرمان همایونی درباره کاهش بهای کالاها و هزینه زندگی مردم و مبارزه با گرانی ۱۲ بهمن ۱۳۴۳

جناب امیر عباس هویدا نخست وزیر
از آنجا که تامین رفاه عامه مردم و افزایش قدرت خرید آنان همیشه مورد نظر خاص ما بوده است اکنون که این دولت آغاز به کار می‌کند مقتضی است به منظور تقلیل هزینه زندگی و خنثی کردن افزایش بی دلیل و مصنوعی قیمت‌ها مطالعات جامعی به عمل آورده و در اسرع وقت گزارش لازم را به اطلاع ما برسانید.
در این زمینه باید توجه خاص به اقلامی از هزینه زندگی معطوف گردد که در زمره نیازمندی‌های اولیه عموم مردم به ویژه طبقات زحمتکش و فعال بشمار می‌رود.
تاریخ دوازهم بهمن ماه یک هزار و سیصد و چهل و سه شمسی
محمد رضا پهلوی


سخنان محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در باریابی اصناف پس از فرمان همایونی برای پایین آوردن هزینه زندگی و مبارزه با گرانی کالاها ۲۰ خرداد ۱۳۴۴ [۱]


تعدیل قیمت‌ها هدف همیشگی من بوده و به دولت‌ها و شهرداران همواره دستور داده‌ام که برای رفاه مردم و به منظور تعدیل نرخ‌ها یک رویه منطقی و علمی در پیش گیرند. وضع زندگی مردم در درجه اول باید مورد توجه دولت قرارگیرد و باید ترتیبی داده شود تا عموم مردم در رفاه و آسایش کامل بسر برند.
برای آنکه زمینه مساعد و قطعی برای تعدیل قیمت‌ها فراهم گردد، دولت نیز تصمیم دارد که بهای کالاهای انحصاری و مورد حاجت عمومی را تنزل دهد و این اقدام بهترین وسیله‌ای است که می‌توان با استناد به آن درباره تعدیل سایر قیمت‌ها نیز اقدام کرد.
اصناف باید متحد باشند، اینکار به نفع خود آنهاست، من این حرف را بارها گفته‌ام که گرانفروشی به صلاح و صرفه شما اصناف نیز نیست زیرا اگر شما کالایی را گران بفروشید باید کالاهای دیگری را گران بخرید و این کار به ضرر و زیان جامعه شما است.


پانویس

  1. در پایان سخنان شاهنشاه نخست وزیر امیر عباس هویدا گزارش خود را در به آگاهی همایونی و دیگر باشندگان رساند و یادآور شد که بهای هر لیتر بنزین دو ریال، هر کیلو شکر دو ریال و هر کیلو قند ۱ ریال کاهش یافته است و هم چنین بهای برق مصرفی مردم ارزان شده است کرایه تاکسی ۵۰٪ پایین آمده و اصناف به گردن گرفتند که خواربار، گوشت، میوه و تره‌بار را نیز ارزان کنند.

نیز نگاه کنید به