سخنان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران در آیین دادن سندهای مالکیت به کشاورزان رودسر ۱۶ دی ماه ۱۳۴۱

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
انقلاب شاه و مردم درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی

املاک سلطنتی

سخنان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران در آیین دادن سندهای مالکیت به کشاورزان رودسر ۱۶ دی ماه ۱۳۴۱


به خاطر دارم که جوان ۱۲ یا ۱۳ ساله‌ای بودم مشعول تحصیل و درس خواندن بودم، آنهم در مملکت غربت، یعنی در کشور سوییس. در همان حالت جوانی پیش خودم فکرها می‌کردم و می‌گفتم که اگر یک روزی من برگشتم به ایران و در سرنوشت مردم تاثیری داشتم، اولین کاری که خواهم کرد اینست که رعایای املاک خودمان را دو سه سالی از بهره مالکانه معاف بکنیم که اینها بتوانند برای خودشان منزل بسازند، گاو بخرند، و احیانا پادار بشوند و زندگی بهتری بکنند. این فکر جوانی و البته بدون تجربه، کم کم بعد از در واقع بیست سال از گذر آن زمان، موقعی به مرحله عمل گذاشته شد که من دستور تقسیم املاک موروثی [۱]خودم را بین رعایای سابق و مالکین امروز آن صادر کردم. این کار در سال ۱۳۲۹ شروغ شد و در ۱۳۳۲ کسانی که آن موقع به اصطلاح کار در دستشان بود[۲] جلوی این کار را گرفتند [۳]تا دو مرتبه در اواخر همان سال ۱۳۳۲ شروع شد. در این بین در تکمیل افکار خود دستور تهیه لایحه تقسیم خالصه‌جات دولتی را صادر کردیم. بعد از آن برای تکمیل کامل این فکر، دستور تهیه لایحه تحدید اراضی زراعتی را نیز صادر کردیم. این لایحه به مجلس رفت ولی چون آن موقع انتخابات ما طوری دیگر جریان داشت و زارعین آن روز آزادی عمل نداشتند و به طرف صندوق‌ها به وسیله مالکین خودشان هدایت می‌شدند طبیعتا مالکین آن روز که در مجلس نفوذ داشتند با یک بهانه‌هایی آن لایحه اولی را به شکل دیگری تعییر دادند که موقعی از تصویب مجلسین گذشت معنی حقیقی خود را از دست داده بود. بعدا پس از انحلال مجلسین در نوزدهم دی ماه سال گذشته لایحه به صورت فعلی تصویب شد و ببینید در عرض این یک سال چقدر پیشرفت حاصل شده و چه کار عظیمی انجام گرفته که امروز فقط در منطقه شما ده هزار سند مالکیت صادر شده و به دست صاحبان جدید خود سپرده خواهد شد.


اضافه بر فواید اجتماعی و روحی و سیاسی این کار برای برقراری زیربنای معنوی و مادی یک جامعه‌ای، کافی است که انسان چند دقیقه در میان شما مالکین امروزی ایران قراربگیرد تا به عظمت این کار پی ببرد و از وجنات و قیافه شما حس بکند و تشخیص بدهد که شما با چه اطمینان و روحیه قوی به سمت آینده پیش می‌روید و قدم بر می‌دارید و تصمیم دارید که وضع خود و خانواده خود و در عین حال مملکت خودتان را روز به روز بهتر ببینید، بیشتر زخمت بکشید و از فواید آن خودتان و سایرین را بهره‌مند کنید.


من در قیافه شما عیر از این، یعنی امیدواری، اراده و تصمیم چیزی نمی‌بینم و چقدر جای خوشوقتی است که این روحیه در شما اکثریت ملت ایران یعنی لااقل هفتاد و پنج درصد جمعیت این مملکت به این قدرت و به این استحکام مشاهده می‌شود.


پیش بینی‌هایی که می‌شود، شرکت‌های تعاونی که تشکیل می‌شود، و کنگره‌ای که تا دو سه روز دیگر در تهران تشکیل خواهید شد، اینها تمام برای پی‌ریزی یک آینده‌ای است که مسلما روز به روز برای شما و برای این مملکت نتایج بهتر و درخشانتری خواهد داشت.


این اصلاحات ارضی و این پاره شدن سند بردگی و رژیم رعیتی سابق امری است که هیچ نیرویی قادر به تغییر آن در آتیه نخواهد بود و به خواست خداوند به وسایل مختلفی ما به خودی و بیگانه ثابت خواهیم کرد که رژیم آینده ایران مبتنی بر آزادی ملت ایران است. پس من برای شما ملت ایران، شما اکثریت قاطع ملت ایران، غیر از دعای خیر چیزی ندارم و از خداوند مسئلت دارم که شما مردمان غیور زحمتکش نجیب و وطن پرست را همیشه در پناه خود نگهدارد، و به خودتان و فرزندانتان عمر طویل بدهد که همه با هم ایران آبادتر و آزادتری را در این روزگار بنا نهیم.


پانویس