سخنان اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در کنگره ملی آرژانتین - بوئنوس‌آیرس ۲۱ اردیبهشت ۱۳۴۴

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۷ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۱۹:۱۰ توسط Bellavista (گفتگو | مشارکت‌ها) (صفحه‌ای جدید حاوی «{{سرصفحه پروژه | عنوان = درگاه:محمدرضا شاه پهلوی|درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پ...» ایجاد کرد)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به: گشتن، جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی بر پایه تاریخ درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سفر محمدرضا شاه پهلوی به برزیل آرژانتین و کانادا ۱۲ اردیبهشت ۱۳۴۴ - ۶ خرداد ۱۳۴۴

برنامه عمرانی سوم/سال‌های ۱۳۴۳ تا ۱۳۴۵


سخنان اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در کنگره ملی آرژانتین - بوئنوس‌آیرس ۲۱ اردیبهشت ۱۳۴۴


آقای رئیس، خانم‌ها و آقایان


از اینکه امروز در بزرگترین مجلس ملی آرژانتین حضور یافته‌ام بسیار خوشوقتم. میل دارم قبل از هر چیز از این فرصت مطلوب استفاده کنم و بوسیله شما نمایندگان محترم ملت آرژانتین سلام گرم و صمیمانه ملت خود را برای ملت دوست آرژانتین بفرستم.


از نظر ما و همه جهانیان، کشور شما مظهر یک آزمایش موفقیت آمیز بشری در تاریخ معاصر جهان است. شما توانسته‌اید در طول مدتی کوتاه در سرزمینی بکلی دست نخورده کشور و جامعه‌ای کامل و مترقی بسازید که از کلیه جهات صنعتی، کشاورزی، اجتماعی، فرهنگی، مورد احترام و تحسین جهانیان باشد. این موفقیتی است که شما حق دارید بدان افتخار کنید و ما نیز طبعاً به خود حق می‌دهیم که به عنوان یک کشور دوست از آن قلباً خوشوقت باشیم.


بدیهی است این موقعیت ممتاز تعهدات و وظایف ملی و بین‌المللی زیادی را نیز ایجاب می‌کند که نظیر آن‌ها کم و بیش برای هر کشور و هر ملت دیگر وجود دارد. دنیای کنونی ما که شاید در ظرف پنجاه سال تحولات آن از پنج هزار سال گذشته بیشتر بوده است بسیاری از مسایل و مشکلات اجتماع گذشته را حل کرده ولی به نوبه خود با بسیاری از مشکلات و مسایل تازه مواجه شده که در اجتماع گذشته وجود نداشته است.


خوشبختانه امروز دیگر راه حل هیچیک از این مسایل توسل به زور نیست، زیرا امروز برای نخستین بار در تاریخ بشر قدرت اسلحه قدرتی قاطع برای حل اختلافات بشمار نمی‌رود. در عین حال اکنون دیگر مسایل جهانی را به صورت محدود و در میان چند قدرت بزرگ سیاسی نمی‌توان حل کرد، بلکه در حل هر یک از این مسایل کوچکترین کشور و ملت جهان همان حق اظهار نظری را دارد که به بزرگترین کشورهای دنیا داده است.


بنابراین حل این مسایل جدید فقط با توسعه تفاهم و همکاری بین‌المللی امکان پذیر است، و این همان اصلی است که ما و شما و همه مردم نیک اندیش جهان بدان اعتقاد داریم و آن را تقویت می‌کنیم. همکاری و تفاهم ما و شما در واقع مظهر تفاهم اعضای مختلف یک خانواده بزرگ یعنی خانواده بشری است که در گذشته هر کدام راهی برای خود داشته و در شرایطی خاص خود زیسته‌اند. ما در کشور خود چند هزار سال تاریخ را در پشت سر گذاشته و با تمام رنج‌ها و شادی‌ها و موفقیت‌ها و شکست‌های چنین دوران ممتدی آشنا شده‌ایم. شما بالعکس کشور و ملت جوان و تازه نفسی هستید که بیش از هر چیز چشم به آینده دارید.


ما در سرزمین خود به دست نسل‌های بیشمار، فرهنگی کهن خلق کرده‌ایم و شما در کشور و قاره خود فرهنگی نو بوجود آورده‌اید.


آنچه امروز اهمیت دارد این است که ملل ما و شما و اصولاً همه ملل شرق و غرب و شمال و جنوب، طرز فکر و فلسفه زندگی و ارزش‌های معنوی و مادی خود را با یکدیگر درآمیزند و از بهترین اجزای آن‌ها دنیای آینده را پی‌ریزی کنند.


سال‌ها است که سازمان فرهنگی ملل متحد یعنی یونسکو مشغول اجرای طرح وسیعی به نام «طرح اهم شناخت متقابل ارزش‌های فرهنگی شرق و غرب» است. من در گزارش‌های یونسکو منظماً سهم مؤثر کشور شما را در همکاری برای اجرای این طرح با نظر تحسین می‌خوانم، و خوشوقتم که بگویم ما نیز همواره کوشیده‌ایم تا با کمال علاقه به اجرای چنین طرحی کمک کنیم.


اگر من در اینجا به این موضوع اشاره می‌کنم برای این است که معتقدم این نوع شناسایی یعنی شناسایی متقابل ارزش‌های فرهنگی و معنوی، شناسایی متقابل طرز فکرها و روحیه‌ها، شناسایی متقابل ایده آل‌ها و اصول اجتماعی و اخلاقی، مهمترین و اطمینان بخش ترین عامل ایجاد تفاهم بیشتر و در نتیجه همکاری مؤثر برای پی‌ریزی آینده‌ای بهتر است که ما و شما و همه ملل جهان از آن به یکسان بهره‌مند خواهیم شد.


ما در این کوشش بین‌المللی بر روی جامعه بزرگ آمریکای لاتین و طبعاً بر روی کشور آرژانتین که از فعال‌ترین و مترقی‌ترین نمایندگان آن است خیلی حساب می‌کنیم، و یقین دارم آینده نشان خواهد داد که کشور شما و همه کشورهای آمریکای لاتین سهم مؤثر و وسیع خود را در این آزمایش بزرگ جهانی به خوبی ایفا خواهند کرد.


سعادت و ترقی فراوان کشور شما و توفیق همه شما خانم‌ها و آقایان محترم و دوستی و همکاری روزافزون دو کشور آرژانتین و ایران را آرزومندم.