سخنان اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام خانواده‌های افسران لشکر پنج پیاده گرگان ۱۶ اردیبهشت ۱۳۴۳

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۲۷ سپتامبر ۲۰۱۸، ساعت ۱۸:۵۸ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها) (added Category:نیروی زمینی شاهنشاهی ایران using HotCat)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به: گشتن، جستجو
درگاه انقلاب شاه و مردم درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۳ خورشیدی تازی

برنامه عمرانی سوم


سخنان اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام خانواده‌های افسران لشکر پنج پیاده گرگان ۱۶ اردیبهشت ۱۳۴۳


بازدید مؤسسات نظامی و آشنا شدن با افسران دلیر و غیور ایران و همچنین فرصت آشنایی با خانواده‌های آن‌ها از نزدیک همیشه باعث خوشوقتی خاطر و آرامش قلبی من است. بخوبی می‌دانم شما افرادی که در این سلک وارد هستید از روز اول پیش خود و خدای خود و مطابق سوگندی که یاد کرده‌اید در راه حفظ استقلال و تمامیت مملکت جان بر کف گذاشته‌اید و خانواده‌های شما نیز مسلماً در سرنوشت شما شریک هستند. این آمادگی و این روحیه عالی باعث این می‌شود که خانواده‌های کادر افسران و درجه داران ارتش بتوانند وظایف خود را به بهترین طریق انجام دهند.


در این سفر متأسفانه فرصتی نخواهم داشت که به تمام پادگان‌ها سرکشی کنم، ولی مطمئن هستم همین نظم و ترتیبی که امروز دیدم و همین قیافه‌های مصمم و آماده و بشّاشی که در این پادگان و این مرکز مشاهده کردم در همه جا به چشم می‌خورد.


افتخار لشگر شما این است که در کادر آموزش و نگاهداری وسایل و فرماندهی در میان تمام لشگرهای ارتش شاهنشاهی رتبه اول را حائز شده است. و این کار آسانی نیست. سایر واحدها هم با کمال کوشش مشغول انجام وظایف خودت هستند، و این فقط در اثر خدمات خستگی ناپذیر و لاینقطع و مداوم شما و افسرهای شما و کادر فرماندهی و تمام کسانی است که در این لشگر زحمت می کشند. مسلماً حسن خلق و کمک معنوی خانواده‌های افسران نیز بی‌تأثیر نبوده است.


ارتش ایران پس از دوره‌های فتور بالاخره وارد دوره‌ای شده است که غیر از وسایل که هنوز ناقص است دوره‌های عالی علمی و روحی را می پیماید. ارتشی است منزه، شریف، خدمتگزار و در کادر افسری خود ارتشی است که همپای عالی‌ترین تعلیمات نظامی به جلو می‌رود. البته امید ما برای دنیا این است که وضع و پیشرفت مجامع بین‌المللی و ممالک دیگر دنیا و حکومت‌ها طوری بشود که بشر درک بکند در این کوره راه زندگی و تکامل تمدن غیر از انس و الفت و برادری و همکاری راه دیگری نیست. امید همه هست که روزی به این مرحله برسیم، یعنی روزی رشد اجتماعی طوری باشد که نه فقط سلاح‌های مخرب بلکه سلاح‌های عادی نیز از بین برود و پس از آن هم افراد برای حل دعاوی خود نه از مشت و نه از سنگ و نه از چوب استفاده کنند، بلکه تمام اختلافات بر اثر بالا رفتن سطح فرهنگی و علمی با صحبت و با بحث و با پیشرفت‌های علمی مرتفع بشود. ولی تا آن روز برسد وظیفه ملی هر قومی و هر ملتی و هر کشوری این است که میراث باستانی خود را محفوظ نگهدارد و به نسل‌های بعد دست نخورده تحویل دهد.


ایران کهن با تاریخ درخشانش و بخصوص ایران امروز با امکانات آینده‌اش که همه حاکی از یک زندگی مترقی و یک جامعه متمدن و برخوردار از هرگونه مواهب طبیعی و اجتماعی است، بر اساس عدالت اجتماعی، بر اساس مترقی ترین قوانین اجتماعی، و بر اساس استفاده از منابع طبیعی در راه خیر و صلاح اکثریت مردم خود به پیش خواهد رفت.


امکانات ما در آینده بیشمار است. آنچه امروز در مملکت می‌بینید تازه اول کار ما است و به خواست خداوند در آینده هر روز با آهنگ سریع تری به پیش خواهیم رفت. پس ما در مقابل گذشته و افتخارات باستانی خود و در مقابل امکانات فوق‌العاده آینده آنی نمی‌توانیم از حفظ این مرز و بوم و این جامعه خودداری بکنیم، و تا روزی که خلع سلاح مطمئنی در دنیا صورت بگیرد، با وجود اینکه دلگرمی ما به سیاست خارجی و اتحادهای خودمان هست حق نداریم از انجام وظایف ملی خویش و آمادگی فرد فردِ افراد این مملکت بخصوص قوای مسلح آن برای انجام وظیفه در روز مبادا غفلت ورزیم. سازمان ملل متحد با تمام عقیده و ایمانی که به آن داریم متأسفانه هنوز دارای آن قدرت اجرایی که ضامن تصمیمات آن باشد نیست. پس در امر تقویت معقول قوای مسلح کشور- تقویتی که به اساس اقتصادی ما لطمه بزرگ نرساند- ما تا مدتی که آن اطمینان‌های کامل را به دست نیاوریم آنی نمی‌توانیم غفلت بکنیم، و در این راه خواهیم کوشید. خوشبختانه دنیا در راه صلح قدم‌هایی برداشته است، مثلاً موافقت در موقوف کردن آزمایش‌های اتمی در جوّ زمین یا این پیشنهاد که تمام اختلافات مرزی از راه مذاکره و بطور مسالمت آمیز حل و فصل بشود. ما از این پیشنهادها استقبال کرده و به قرارداد منع آزمایش‌های اتمی پیوسته‌ایم. روابط ما با همسایه شمالی خودمان روز بروز بهتر می‌شود و امروز در محیط دوستانه‌ای به زندگی همسایگی خود ادامه می‌دهیم، با این همه هنوز خطرهای تجاوز غیر مرئی و اقدامات تخریبی و در بعضی نقاط دیگر تجاوز مسلحانه ادامه دارد.


ما توجه خود را به مرزهای مملکت مان ادامه خواهیم داد و بخصوص وظیفه تاریخی خویش و وظیفه ملی خود و از لحاظ ملی و اقتصادی وظیفه دائمی خود را در خلیج فارس روز بروز با عزمی بیشتر انجام خواهیم داد.


اراده خلل ناپذیر ملت ایران در هر موقعی که کوچکترین خطری هر قسمت از کشور را تهدید کند تا بحال به کرات ظاهر شده است. این خصلت ملی ما رمز همیشگی باقی ماندن استقلال و تمامیت ملی ایران و قوم ارانی بوده است. امیدوارم هیچوقت این حقیقت احتیاج به تجربه مجدّدی نداشته باشد، ولی در عین حال مطمئن هستم که اگر روزی این احتیاج پیش بیاید تاریخ ایران باز با خطی زرین روحیه ملت ایران را ثبت خواهد کرد.


برای شما افسران این لشگر و خانواده‌های تان از خداوند متعال سعادت و سلامت و ترقی روزافزون را خواهانم و امیدوارم که همه در انجام وظایف ملی و آرزوهای قلبی خود موفق باشید.