New Server

تاتر شهر

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
شهبانو فرح پهلوی تاتر شهر درگاه محمدرضا شاه پهلوی
ساختمان تاتر شهر
پرونده:Theatershahrinnen.jpg
داخل ساختمان تاتر شهر

تاتر شهر بزرگ‌ترین پردیزه نمایش تاتر ایران است که به دستور و ریاست عالیه علیاحضرت فرح پهلوی شهبانوی ایران در تهران ساخته شد. پروژه ساختن تاتر شهر برای اجرای تاتر در تهران در سال ۱۳۴۷ تصویب شد و ساختمان تاتر شهر تهران در تاریخ ۷ بهمن ۱۳۵۱ آماده بهره‌برداری گشت. تاتر شهر با قطعه باغ گیلاس آنتون چخوف به کارگردانی آری آوانسیان گشوده شد.

در آغاز اداره تاتر شهر و اجرای تاترها زیر سرپرستی سازمان جشن هنر شیراز بود ولی پس از چندی به سازمان رادیو تلویزیون ملی ایران واگذار شد و پس از چندی به اداره فرهنگ واسپرده شد.

این پردیزه از معماری زیبایی برخوردار است و جزو میراث فرهنگی کشور است. گردایه تاتر شهر در چهارراه پهلوی، برخوردگاه خیابان شاهرضا و خیابان پهلوی و در کنار پارک دانشجو در تهران قرار گرفته‌است و پهنه گسترده آن سنگ فرش زیبایی دارد.

در سال ۲۵۳۷ شاهنشاهی هیات مدیره نوین تاتر شهر ناهید مهدوی، پری صابری، تورج فرازمند، بیژن صفاری و علیرضا جعفری برگزیده شدند. بانو ناهید مهدوی مدیر برنامه‌های تاتر این تالار نیز خواهد بود. پیشتر مدیر برنامه‌های تاتر دکتر علی رفیعی بود که هم اکنون رییس دانشکده هنرهای دراماتیک می‌باشد.

ساختمان

ساختمان تاتر شهر
ساختمان تاتر شهر

بنای زیبای تاتر شهر به شکل دایره و بر اساس طرحی از بیژن انصاری است. این ساختمان با نظارت مهندسی سردار افخمی، در درازای پنج سال، در جایی که پیش‌تر کافه شهرداری خوانده می‌شد، ساخته شد و در سال ۱۳۵۰ گشایش یافت.

تاتر شهر هم‌چنین، دارای یک کتابخانه ویژه هنر است که هنرمندان، کارشناسان و دانشجویان تاتر، و هنرجویان کارگاه‌های درودگری و دوزندگی از آن بهره‌برداری می‌نمایند.

سالن‌ها

مجموعه تاتر شهر دارای ۷ سالن است:

  • سالن اصلی (گنجایش ۵۷۰ نفر)
  • سالن چارسوق (گنجایش ۱۲۰ الی ۴۰۰ نفر که تغییر حجم دکور و صحنه امکان تغییر گنجایش را می‌دهد)
  • سالن شماره دو (گنجایش ۱۰۰ نفر)
  • سالن قشقایی (که معمولاً برای تمرین از آن استفاده می‌شود.)
  • سالن سایه
  • تالار کوچک
  • کارگاه نمایش
  • گاهی نیز در کافه تریای سالن اصلی نمایشی اجرا می‌شود و یا نمایشنامه خوانی برگزار می‌شود.

منبع

انتشارات دفتر مخصوص شهبانو فرح پهلوی ۱۳۵۳