New Server

بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام رسمی پرزیدنت آرژانتین - برازیلیا ۲۰ اردیبهشت ۱۳۴۴

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی بر پایه تاریخ درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سفر محمدرضا شاه پهلوی به برزیل آرژانتین و کانادا ۱۲ اردیبهشت ۱۳۴۴ - ۶ خرداد ۱۳۴۴

برنامه عمرانی سوم/سال‌های ۱۳۴۳ تا ۱۳۴۵

بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام رسمی پرزیدنت آرژانتین - برازیلیا ۲۰ اردیبهشت ۱۳۴۴

(در میهمانی شام رسمی در کاخ ریاست جمهوری آرژانتین در بوئنوس آیرس به افتخار شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانوی ایران)


حضرت رئیس جمهوری
از جانب شهبانو و خودم از بیانات محبت‌آمیزی که آن حضرت نسبت به ما و کشورمان ایراد فرمودید صمیمانه تشکر می‌کنم.


من از راهی بسیار دور به دیدار سرزمین شما آمده‌ام، ولی این دوری جغرافیایی مانع آن نیست که من و ملتم خود را روحاً بسیار نزدیک با شما احساس کنیم، همچنانکه اختلاف بین تاریخ جوان مملکت شما و تاریخ بسیار کهن کشور من نمی‌تواند مانع آن شود که ما زبان یکدیگر را بسیار خوب درک کنیم و در زمینه آنچه در کشورهایمان می‌گذرد تفاهم عمیق و متقابل داشته باشیم.


ما با همین روح تفاهم، پیشرفت‌های وسیع آرژانتین را در کلیه شئون سیاسی و اجتماعی و فرهنگی پیوسته با نظر علاقه و ستایش نگریسته‌ایم. مملکت شما مظهر یک آزمایش موفقیت آمیز اجتماعی در تاریخ قرون جدید است که نشان می‌دهد چگونه مردمی می‌توانند با کوشش و اراده و اعتماد به نفس در مدتی کوتاه از سرزمینی دست نخورده کشوری مترقی و آباد و مرفه بسازند.


تمام عوامل و شرایط موجود نشان می‌دهند که این کشور تازه نفس شما آینده‌ای بسیار درخشان در پیش دارد، و یقین است که پیشرفت‌هایی که در شئون مختلف در این مملکت به دست آمده سرمشق جالبی است که من تحقق موفقیت آمیز آن را برای همه کشورهای دیگر سرزمین پهناور و آمریکای لاتین آرزو دارم.


البته در گذشته بین این کشورها با سرزمین ما و اصولاً با فرهنگ و تمدن و زندگی ملل شرق رابطه زیادی وجود نداشته است، ولی امروز دیگر این جدایی فقط مربوط به صفحات تاریخ گذشته است، زیرا اکنون از هر دو جانب اشتیاق و علاقه فراوانی به شناسایی متقابل که طبعاً تفاهم و همکاری متقابل را نیز در زمینه پیشرفت‌های مادی و معنوی به دنبال خواهد داشت ابراز می‌شود. ما در کشور خود هر روز بیشتر در صدد آشنایی با کشور شما، اجتماع شما، فرهنگ شما و پیشرفت‌های صنعتی و کشاورزی و اقتصادی شما هستیم و می‌دانیم که این اشتیاق اکنون در مردم شما نیز برای آشنایی بیشتر با ما و کشورهای مشابه ما وجود دارد. ایجاد مراکز مطالعات شرقی در دانشگاه‌های شما، ترجمه و انتشار آثار ادبیات شرق و تعداد روزافزون مقالاتی که درباره سرزمین‌های شرقی در مطبوعات شما به چاپ می‌رسد، همه این‌ها گواه توسعه این علاقه‌ای است که نتایج آن مسلماً به سود کشور ما و جامعه ملل جهان خواهد بود. ماه در راه بسط این تفاهم با کمال میل آماده همه گونه همکاری و کوششی هستیم.


کشور ایران اکنون در جریان اجرای برنامه‌های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی وسیعی است که تمام نیروها و امکانات ملی ما در آن بکار افتاده است. شناسایی متقابل برنامه‌ها و کوشش‌های ملی کشورهای ما و شما و استفاده از تجاربی که هر یک از ما در این تلاش به سوی پیشرفت در رشته‌های مختلف به دست آورده‌ایم مسلماً به نفع هر دوی ما خواهد بود. حتی این همکاری در برخی موارد می‌تواند برای تمام جامعه بشری نتایج سودبخشی داشته باشد. یک نمونه از این امر همکاری ما در امر بزرگ و جهانی مبارزه با بیسوادی است.


من در اکتبر گذشته به مناسبت تشکیل سیزدهمین مجمع عمومی یونسکو در پاریس که یکی از برنامه‌های آن مبارزه جهانی با بیسوادی بود پیام‌هایی برای رؤسای ممالک فرستادم و همکاری جهانی قاطع و همه جانبه‌ای را برای نجات بیش از یک میلیارد نفر بیسواد در روی زمین از ایشان خواستار شدم. پاسخ گرم و مثبتی را که آن حضرت به نمایندگی از طرف کشور آرژانتین در این مورد به من دادند فراموش نمی‌کنم و از پاسخ‌های مساعد سایر رؤسای کشورهای آمریکای لاتین نیز که هر یک در کشور خود کم یا زیاد با همین اشکال مواجه هستند و بنابراین اهمیت چنین مبارزه‌ای را بهتر احساس می‌کنند کمال تشکر را دارم.


امیدوارم در تعقیب دعوتی که کشور من برای تشکیل کنگره‌ای از وزرای آموزش و پرورش کلیه کشورهای جهان در تهران به منظور تبادل نظر در امر مبارزه جهانی با بیسوادی به عمل آورد و این دعوت به اتفاق آراء مورد قبول هیئت‌های نمایندگی ممالک عضو یونسکو قرار گرفت، در سپتامبر آینده وزرای آموزش کشور شما و سایر کشورهای آمریکای لاتین را در کنگره جهانی یونسکو در تهران ملاقات کنیم و به این طریق نخستین سنگ بنای همکاری نزدیکی را در این زمینه میان کشورهای خودمان بر اساس اشتراک مساعی بشردوستانه پی‌گذاری نماییم.


با امید توسعه روزافزون این همکاری دوستانه و ثمربخش، حضرت رئیس جمهوری، اجازه دهید سعادت و سلامت شما و بانو ایلیا و ترقی و رفاه روزافزون ملت نجیب و دوست آرژانتین را آرزو کنم.