بیانات اعلیحضرت همایونی شاهنشاه محمد رضا شاه پهلوی هنگام گشایش نمایشگاه اتم در خدمت صلح ۱۵ اسفند ۱۳۳۵

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۲۷ ژوئیهٔ ۲۰۱۸، ساعت ۲۰:۲۰ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها) (added Category:سال ۱۳۳۵ using HotCat)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به: گشتن، جستجو
برنامه عمرانی دوم تصمیم‌های مجلس

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی

درگاه محمدرضا شاه پهلوی

بیانات اعلیحضرت همایونی شاهنشاه محمد رضا شاه پهلوی هنگام گشایش نمایشگاه اتم در خدمت صلح ۱۵ اسفند ۱۳۳۵ دانشگاه تهران

بسیار خرسندیم از این که با افتتاح "نمایشگاه اتم در راه صلح" اولین پایه کاخی را که جهان آینده بر آن استوار خواهد بود در ایران بنا می‌گذاریم، این نمایشگاه که ثمره مفید همکاری دانشگاه با دولت امریکا و مقارن است با امضای قرارداد استفاده صلح‌جویانه از نیروی انم بین دولت ایران و امریکا در واقع نمونه بارز و موید دیگریست ار تشریک مساعی صمیمانه بین دو کشور در راه تحکیم صلح و مودت و توسعه روابط علمی و فرهنگی. این نمایشگاه و آن قرارداد یک هدف واحد دارند، ترویج دانش و معرفت نیروی اتم و به کار انداختن آن منحصرا در راه صلح و انسان دوستی.


می‌دانم جامعه انسانی با دست یافتن به نیروی اتم در آستانه دومین و بزرگترین انقلاب صنعتی جهان قرارگرفته‌است هم‌چنین باید بدانیم راهی که علم جدید در رشته نیروی اتم پیموده برگشتی بر آن متصور نیست به همین علت بزرگترین مسئولیتی که همه ملل دنیا بر عهده دارند اینست که این نیروی عظیم را منحصرا در طریق تعالی مدنیت و رفاه و آبادانی اجتماع بشری به کار بندند.


هر فرض و طریق دیگری ما را به فنا و نیستی سوق می‌دهد. از این رو مساعی سازمان ملل متحد در راه تسخیر و استفاده انحصاری نیروی اتم در خدمت صلح مورد استقبال ما است و به همین لحاظ موفقیت موسسه بین‌المللی نیروی اتم را که در حال تکوین و تاسیس است صمیمانه خواستاریم.


آرزوی حقیقی ما این است که در سایه کوشش و همکاری بین‌المللی با بکار انداختن نیروی اتم در تمام مظاهر حیات اجتماعی همه ممالک از بزرگ و کوچک از تعمت صلح و نیکبختی جاودانی برخوردار گردند. این نمایشگاه در راه رسیده به چنین هدف عالی و ارجمندی آغاز فرخنده‌ای است و آینده خوشی را نوید می‌دهد. موفقیت آن را آرزومندیم.

نگاه کنید به