New Server

بیانات اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در باریابی روحانیون کرمانشاه ۲۹ آذر ۱۳۴۲

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
درگاه انقلاب شاه و مردم درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی

انقلاب شاه و مردم

بیانات اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در باریابی روحانیون کرمانشاه ۲۹ آذر ۱۳۴۲


قبل از شهریور ۱۳۲۰ و در زمان سلطنت پدرم فرصتی پیش نیامد تا از صفحات غرب دیدن کنم، ولی بحمدالله موفق شدم چند ماه پیش از شهرهای خرم آباد و بروجرد و ملایر و نهاوند و تویسرکان دیدن نمایم و خیلی خوشوقتم از اینکه فرصتی پیش آمد که به شهر شما نیز بیایم. بطوری که می‌بینید شهر کرمانشاه در این اواخر از هر جهت ترقی کرده است. جمعیت این شهر در مدت ده سال از ۹۰٬۰۰۰ به ۲۲۰٬۰۰۰ نفر افزایش یافته است. هر چه نگاه می‌کنم می بینم که تمام این مناطق دارای خاک بسیار مستعد برای کشاورزی و آب فراوان هستند، منتها باید از این همه عوامل مستعد طبیعی و خداداد استفاده کرد. بحمدالله امسال به حد کافی بارندگی هم شده است. باید از آب فراوان برای درختکاری و زراعت و ایجاد جنگل‌ها استفاده نمود. شما در این جا حتی نفت و فرآورده‌های نفتی هم دارید و می‌توانید صنایع گوناگون را در این صفحات تشویق و ترویج کنید.


دیروز کارخانه قند را گشودم. انشاءالله کارخانه‌های دیگری هم ایجاد خواهد شد. این‌ها سبب می‌شود که سطح زندگی مردم به تدریج بالا برود، درآمد مردم زیادتر شود و همه از مواهب زندگی بهتری که ما آرزو داریم برخوردار گردند. هدف ما این است که پایه یک جامعه مترقی را بنا گذاریم، ولی این ترقیات ظاهری اگر توأم با زندگی روحی و معنوی نباشد آن قوام و دوامی که جامعه باید داشته باشد مسلماً نخواهد داشت.


خوشبختانه مذهب ما با سیر تمدن کاملاً سازگار است و یک مذهب تاریک و غیر قابل ما آن است که از همان روز اول که پیغمبر بزرگ اسلام در آن عالم جهالت و بت پرستی و تاریکی آن نور و روشنایی را به این قسمت از جهان افکند و بعد دامنه‌اش به بیشتر نقاط جهان سرایت کرد تعالیمش عالی و آسمانی بود. سخنانی که ما امروز می‌گوییم و اصولی که امروز می‌بینیم دنیا سعی می‌کند به آن برسد مثل عدل، انصاف، مساوات، برادری و بردگی بر زبان آورد. خلاصه این جامعه آزاد و مرفه و مترقی که ما از لحاظ مادی وسایل آن را فراهم می‌کنیم توأم با عوالم روحانی و معنوی تشکیل یک جامعه غیر قابل تزلزلی خواهد داد که باعث خوشوقتی و سربلندی ما و فخر و مباهات در میان ملل جهان خواهد شد، و من به این موضوع ایمان و یقین کامل داریم.


مقایسه مملکت ما با سایر ممالک از لحاظ اداری و امنیتی خیلی آسان و ساده است. از طرف دیگر می‌بینید ممالک و جوامعی در دنیا هستند که نتوانسته‌اند نه از لحاظ امنیتی خود را اداره کنند و نه اقدامات اصلاحی جامعه متمدن بشر نیمه دوم این قرن را در جوامع خود اعمال نمایند.


ما در مملکت ایران با داشتن دو هزار و پانصد سال تاریخ درخشان و داشتن آنهمه عظمت، مجد، فضایل، علم و هنر، نمی‌توانیم ناظر باشیم که در زمان ما دور این مملکت دیواری کشیده شود، نه کسی به ما کاری داشته باشد و نه ما بتوانیم از این دیوار بیرون را نگاه کنیم و درست مثل هزار سال پیش زندگی کنیم و به ا ین زندگی هم به همان نحو ادامه دهیم. دنیا و چرخ زمانه و سیر ترقی ملل به ملت‌ها و جوامع دنیا اجازه زندگی در جهل، فقر، ظلم و بی‌عدالتی را نمی‌دهد. چه بلاهایی به سر کسانی خواهد آمد که نخواهند چشم و گوش خود را باز نمایند.


ما افتخار می‌کنیم که از این مراحل گذشته‌ایم و در زمره صفوف اول ملل متمدن و مترقی دنیا هستیم، و انشاءالله متدین هستیم و خواهیم بود، یعنی هم زندگی مادی و هم زندگی معنوی خواهیم داشت. وظیفه آقایان در ارشاد و هدایت مردم بسیار خطیر است. آگاه کردن مردم به حقایق اسلام، تدریس قرآن کریم و فرامین اسلام با همان روح و طریقی که خود شما درک کرده‌اید کار آسانی بنظر نمی‌آید. باید اضافه کنم که بهبود زندگی مردم خودبخود به ترویج معنویات کمک می‌کند. فهم و ادراک مردم هر قدر بیشتر باشد حقایق را بهتر درک می‌کنند. شکم گرسنه ایمان نمی‌شناسد و آنکه شکم سیر دارد و از یک زندگی مرفه برخوردار است و از فقر ترسی ندارد برای پذیرفتن حقایق مستعدتر و مساعدتر است. به هر حال هر چه از دست ما بر آید برای عمران و آبادی کشور و رفاه و آسایش مردم کوتاهی نخواهیم کرد.