اتم برای صلح

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
درگاه شهبانو فرح پهلوی تصمیم‌های مجلس

قوانین و قراردادهای انرژی اتمی مصوب مجلس شورای ملی

درگاه محمدرضا شاه پهلوی
شاهنشاه از نمایشگاه اتم برای صلح در دانشگاه تهران بازدید می‌کنند
سخنرانی پرزیدنت آیزنهاور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره اتم برای صلح

اتم برای صلح فرنام سخنرانی دوایت آیزنهاور پرزیدنت پیشین ایالات متحده آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ۸ دسامبر ۱۹۵۳ است. در این گردهم‌آیی بین‌المللی پرزیدنت آیزنهاور درباره بهره‌وری صلح‌آمیز از انرژی اتمی سخن گفت. پرزیدنت آیزنهاور بر آن باور بود که می‌توان از انرژی اتمی در زمینه‌های پزشکی، تولید برق، ترابری و کشاورزی بهره‌مند شد. آیزنهاور کاربرد صلح‌آمیز اتم را تنها زیر کنترل سازمان بین‌المللی انرژی اتمی می‌دانست.

۲۹ جولای ۱۹۵۷ برابر با ۷ امرداد ۱۳۳۶ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی [۱] بنیان شد.

دولت آمریکا یک سری نمایشگاه برای کاربرد "اتم برای صلح" در کشورهای گوناگون برگزار کرد.

۱۵ اسفند ۱۳۳۵ شاهنشاه نمایشگاه اتم برای صلح که در دانشگاه تهران برای روشن ساختن بهره‌مندی و کاربرد صلح‌آمیز انرژی اتمی برگزار شده بود را گشودند و فرمودند: [۲]

بسیار خرسندیم از این که با افتتاح "نمایشگاه اتم در راه صلح" اولین پایه کاخی را که جهان آینده بر آن استوار خواهد بود در ایران بنا می‌گذاریم، این نمایشگاه که ثمره مفید همکاری دانشگاه با دولت امریکا و مقارن است با امضای قرارداد استفاده صلح‌جویانه از نیروی انم بین دولت ایران و امریکا در واقع نمونه بارز و موید دیگریست ار تشریک مساعی صمیمانه بین دو کشور در راه تحکیم صلح و مودت و توسعه روابط علمی و فرهنگی. این نمایشگاه و آن قرارداد یک هدف واحد دارند، ترویج دانش و معرفت نیروی اتم و به کار انداختن آن منحصرا در راه صلح و انسان دوستی.

می‌دانم جامعه انسانی با دست یافتن به نیروی اتم در آستانه دومین و بزرگترین انقلاب صنعتی جهان قرارگرفته‌است هم‌چنین باید بدانیم راهی که علم جدید در رشته نیروی اتم پیموده برگشتی بر آن متصور نیست به همین علت بزرگترین مسئولیتی که همه ملل دنیا بر عهده دارند اینست که این نیروی عظیم را منحصرا در طریق تعالی مدنیت و رفاه و آبادانی اجتماع بشری به کار بندند.

هر فرض و طریق دیگری ما را به فنا و نیستی سوق می‌دهد. از این رو مساعی سازمان ملل متحد در راه تسخیر و استفاده انحصاری نیروی اتم در خدمت صلح مورد استقبال ما است و به همین لحاظ موفقیت موسسه بین‌المللی نیروی اتم را که در حال تکوین و تاسیس است صمیمانه خواستاریم.

آرزوی حقیقی ما این است که در سایه کوشش و همکاری بین‌المللی با بکار انداختن نیروی اتم در تمام مظاهر حیات اجتماعی همه ممالک از بزرگ و کوچک از نعمت صلح و نیکبختی جاودانی برخوردار گردند. این نمایشگاه در راه رسیده به چنین هدف عالی و ارجمندی آغاز فرخنده‌ای است و آینده خوشی را نوید می‌دهد. موفقیت آن را آرزومندیم.

نگار خانه

نگاه کنید به


منبع